Facebook’la Çizilen Dünya

İnternet
İlk bakışta uzaydan çekilmiş gibi görünen bu Dünya haritası, aslında Facebook arkadaşlıklarının çizdiği bir dünya. Facebook’ta çalışan stajyer mühendis Paul Butler’ın hazırladığı yazılım, ...
EMOJİLE

İlk bakışta uzaydan çekilmiş gibi görünen bu Dünya haritası, aslında Facebook arkadaşlıklarının çizdiği bir dünya.

Facebook’ta çalışan stajyer mühendis Paul Butler’ın hazırladığı yazılım, rastgele seçilen 10 milyon kadar Facebook arkadaşını mekansal olarak siyah bir düzlemde çizgiyle bağlantılandırıp görselleştiriyor. Yani her bir üyenin coğrafi konumuyla, arkadaş listesindeki kişilerin konumları arasına bir çizgi çekiyor.

İlk başta neyle karşılaşacağını pek kestiremeyen Butler, çizgiler arttıkça ortaya çıkan şekiller karşısında heyecanlandırmış. Çünkü Facebook arkadaşlıklarının çizdiği bu büyüleyici şema, aslında fiziki versiyonuyla bire bir örtüşen bir Dünya haritası. En büyük fark, Facebook’un en çok kullanıldığı coğrafyaların daha belirgin görünmesi.

Görselleştirmede sadece 10 milyon kişilik bir ağ kullanıldığını hatırlatalım. Facebook’a üye 550 milyon kişinin tamamı kullanılsaydı, eminiz çok daha net bir haritayla karşılaşaktık.