Dizüstü Pilini Etkin Kullanın!

İnternet
Bataryası biten bir dizüstü bilgisayar ya da pili zayıflayan cep telefonu teknolojiden uzak kalamayanların en büyük stres kaynağı. Sık sık bu sorunlar karşılaşıyorsanız bilmeniz gereken bazı püf nokta...
EMOJİLE

Bataryası biten bir dizüstü bilgisayar ya da pili zayıflayan cep telefonu teknolojiden uzak kalamayanların en büyük stres kaynağı. Sık sık bu sorunlar karşılaşıyorsanız bilmeniz gereken bazı püf noktalar var. 
 
Cebinizdeki telefon veya sahip olduğunuz dizüstü bilgisayar, size teknolojinin tüm imkânlarını sunan son model teknoloji harikası cihazlar olabilir. Fakat seyahat esnasında, şarjı olmayan dizüstü bilgisayar veya önemli bir görüşme esnasında şarjı biten bir telefon size sahip olduğu teknolojik imkânlarından hiçbirini sunamaz. Bu yüzden günümüzde hangi elektronik eşyayı taşıdığınızdan çok taşıdığınız aygıtın pilinin ne kadar gittiği de son derece önemli. Özellikle dizüstü bilgisayarı ve cep telefonu seyahat halinde kullanmak zorunda kalanların yaşadıkları en büyük sıkıntı, hiç şüphesiz pil ömrünün istedikleri kadar uzun olmamasıdır. Hele bu kişi bir pazarlamacı ise bilgisayarının kaç dakikalık şarjının kaldığı büyük önem taşıyor. Çünkü müşterilerine yapacağı sunumun ortasında dizüstü bilgisayarının pilinin bitmesi onun için büyük bir kâ-bustur. Bu yüzden mobil çağı yaşadığımız şu günlerde dizüstü bilgisayar veya cep telefonunuzun pilinin uzun süreli kullanılabilir olmasını istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkatle okuyun.

Dizüstü bilgisayarların pillerini kullanma kılavuzu
* Standart olarak bir dizüstü pilinin (bataryanın) ömrü yaklaşık 1.000 (bin) dolum olduğundan, yeni alınan bir pilin ilk kullanımı çok önemlidir. Yeni aldığınız pili kullanmadan önce, pil dizüstü bilgisayara takılı ve dizüstü bilgisayar kapalı vaziyette iken cihazı yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Dizüstü bilgisayarı çalıştırdığınızda pilin % 100 dolmuş olduğunu göreceksiniz. Pili gelecekte de verimli şekilde kullanabilmek için, pili % 5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar % 100 oluncaya kadar şarj etme işlemini en az 4-5 kez tekrar edin.

* Hiçbir zaman pili tam şarj etmeden adaptörden çıkartmayın ve şarjı % 5’ler seviyesinde iken yani tam bitmeden tekrar şarj edin.

* Dizüstü bilgisayarın arkasında yazan input (giriş) volt ve amper değerlerini taşıyan, yeterli güç seviyesine sahip bir güç adaptörü ile kullanın. Adaptör ve pilin orijinal olmasına dikkat edin, kesinlikle yan sanayi ürünler kullanmayın.

* Dizüstü bilgisayarınızı masaüstü PC niyetine kullanıyorsanız, elektriğe takılı iken pil % 100 dolduğu zaman elektriğin fişini çekin. Şarjı % 5 seviyesine düşünce elektrik fişini tekrar takın. Çünkü pil enerji seviyesi % 0 mertebesine indiğinde, pillerin ilk şarjı alması güçleşmekte ve ayrıca enerjisinin asla kesilmemesi gereken pil iç devresi bozulabilmektedir. Bu durumda pil hücreleri sağlam olsa bile pil sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır.

* Dizüstü bilgisayar çalışır durumda iken pil sökme-takma işlemi yapmayın.

* Dizüstü bilgisayarınıza herhangi bir şekilde sıvı teması olduğunda ilk olarak elektrik fişini çekip pili sökün. Pillerinizi nemli ortamda tutmayın, suya ateşe kesinlikle yaklaştırmayın.

* Dizüstü bilgisayarlarda en fazla enerjiyi işlemci, ekran, sabit disk ve CD-DVD sürücüler tüketir. Pille çalışırken bunların üzerindeki yük azaltılırsa veya kullanılmayan aygıtların bağlantısı kesilirse enerji tüketimi azalır.

* Bilgisayarınızda yeterince RAM yoksa dizüstü bilgisayar RAM ihtiyacını sabit diske yazarak gidereceği için RAM’lerden daha fazla enerji tüketen sabit diskler pillerin daha kısa sürede bitmesine yol açar. Bilgisayarınıza yaptığınız işin boyutuna göre RAM ilave edin.

* Seyahat esnasında iken dizüstü bilgisayarınızın pilinden uzun süre istifade etmek istiyorsanız kesinlikle DVD’den film izlemeyin ve yüksek grafikli bilgisayar oyunları oynamayın. Pille çalışırken gerekmedikçe kablosuz ağ, USB disk, hatta USB fare bile kullanmayın. DVD ve CD sürücünüzü kullanmadığınız zamanlarda içerisine CD veya DVD koymayın.

* Dizüstü bilgisayarınızın soğutma sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığına dikkat edin. Yoksa aşırı ısıdan dolayı pil hücreleri zarar görüp özelliklerini yitirebilir.

* Sabit diskiniz ne kadar az çalışırsa pili o kadar az tüketir. Bu yüzden dağınık şekilde yazılan dosyaları DEFRAG (disk birleştirici) programları ile toplayarak sabit disk kullanımını azaltın.

* Ayrıca Office programlarındaki otomatik kayıt özelliğini kesinlikle kullanmayın. Belli aralıklarla dosyalarınızı kaydeden bu seçenek sürekli sabit diski çalıştıracağı için pilin çabuk tükenmesine neden olur.

* Masaüstü arka plana yüksek çözünürlükte resim koymayın. Ve arka planda çalışan gereksiz programları kapatın.

* Ekranınızın az enerji tüketmesi için bilgisayarınızın ekran parlaklığını azaltın.

* Dizüstü bilgisayarınızı bekleme moduna almanız gerektiği zaman stand-by (bekleme) yerine hibernate (uyku modu) seçeneğini kullanın. Çünkü hibernate modu stand-by’a göre çok daha az pil tüketir.

* Ekran koruyucu kullanmak yerine ekranı kullanılmadığında kapanmaya ayarlayın. Çünkü ekran koruyucu devreye girdiğinde, ekranda hâlâ bir ışık olduğundan dizüstü bilgisayarınız enerji sarf etmeye devam eder.

* Dizüstü bilgisayar üreticisinin geliştirmiş olduğu güç tasarrufu yazılımları mutlaka kullanın. Eğer bu yazılımları elde edemezseniz en azından, işletim sisteminizin güç yönetimi kısmına gidip profilinizi güç tasarrufu yapacak şekilde ayarlayın.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme