‘Dijitalleşmede en büyük risk veri güvenliği’

İnternet
CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, düzenlediği basın toplantısında, CSC’nin Almanya, Avusturya ve İsviçre’de 500 yönetici ile gerçekleştirdiği dijital ajanda araştırmasının bir benzer...
EMOJİLE

CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, düzenlediği basın toplantısında, CSC’nin Almanya, Avusturya ve İsviçre’de 500 yönetici ile gerçekleştirdiği dijital ajanda araştırmasının bir benzerini Türkiye’de de yaptıklarını ifade etti.

Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşümün gerekliliğini kavradığını belirten Esen, ağırlıklı olarak finans, sigorta, perakende, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden yöneticilerin katıldığı araştırmaya göre, kurumların yüzde 64’ünün dijital ajandasının hazır olduğunu aktardı.

Katılımcıların yüzde 65’inin dijitalleşmenin rekabeti değiştirdiği yönünde görüş bildirdiği araştırmada, dijitalleşmenin rekabet üzerinde etkisi olmayacağını belirtenlerin oranının ise yüzde 6’da kaldığını anlatan Esen, ‘İş dünyası dijitalleşmenin önemini benimsemiş halde. Yöneticiler dijitalleşmenin getirdiği en büyük fırsatları operasyonel mükemmellik, dijital dağıtım kanalları, süreçlerin dijitalleşmesi ve gerçek zamanlı veri kullanımı olarak sıralıyor. Uygulamadaki en büyük risk ise veri güvenliği olarak öne çıkıyor’ diye konuştu.

Esen, Almanca konuşan ülkelerde gerçekleşen benzer bir CSC araştırmasında dijital ajandasının tamamlandığını belirtenlerin oranı yüzde 39 iken bu oranın Türkiye’de yüzde 64 olduğuna dikkati çekti.

‘Türkiye e-devlet alanında başarılı’

Dijitalleşme yolunda şirketlerin çalışanlarının gelişimi için yatırım yapacağı alanlara değinen Esen, profesyonel becerileri geliştirecek eğitimlerin önemine işaret etti.

Dünyada dijitalleşme alanında en büyük riskin veri güvenliği olduğunu vurgulayan Esen, dijital ajandanın önündeki en büyük engelin ise finansman açığı ve uzman eksikliği olduğunu kaydetti.

Esen, yapılacak daha çok iş olsa da Türkiye’de e-devlet uygulamaları alanında atılan adımları başarılı bulduğunu ifade etti. CSC’nin Türkiye’deki çalışmalarını sürdüreceğini aktaran Esen, gelecek yıl sağlık sektöründe dijital dönüşümü içeren çalışmalar yapacaklarını söyledi.

CSC Avusturya ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Dietmar Kotras da Türkiye’nin inovasyon ve dijitalleşme açısından çok önemli bir ekonomi konumunda bulunduğunu belirterek, ‘İş dünyasının dijitalleşmeye verdiği önem, Türkiye’nin bu önemli konumunu daha da güçlendireceğini gösteriyor’ dedi.

CSC Başkan Yardımcısı ve Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Claus Schünemann ise gelecek nesil inovatif teknoloji hizmet ve çözümleri sunan CSC’nin sahip olduğu küresel gücü Türkiye pazarına taşımaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme