Cep`teki Tehlike

İnternet
Son günlerde cep telefonu kullanıcılarına bilmedikleri bir yurt dışı numarasından gelen çağrı, cep kullanıcılarının keyfini kaçırıyor. Yurt dışından gelen bu çağrıya cevap verenler ise ilginç bir duru...
EMOJİLE

Son günlerde cep telefonu kullanıcılarına bilmedikleri bir yurt dışı numarasından gelen çağrı, cep kullanıcılarının keyfini kaçırıyor. Yurt dışından gelen bu çağrıya cevap verenler ise ilginç bir durumla karşılaşıyor.

‘BENİ KURTARIN’ TEZGAHI

+35989 ile başlayan bu numaraları geri arayan cep telefonu abonelerinin karşısına, kendisini Bulgaristan`da yaşayan Türk kızı olarak tanıtan birisi çıkıyor. Eniştesinin kendisini taciz ettiğini öne süren genç kadın, kendisini arayan kişiyi bir yerden tanıdığını iddia ediyor. Ancak işin gerçeği, Bulgaristan`da faaliyet gösteren bir `seks hattı`nın personeli olan bu genç kadın, arayankişileri ne kadar fazla konuşturursa o kadar fazla fatura geliyor.

Genellikle eski numaraları ve 532 ile başlayan hatları arayan bu kişilerin numaralarını geri aradığınız zaman, faturanız 900`lü hatlar olarak bilinen özel hatların tarifesi ile ücretlendiriliyor. Daha önce de benzer olaylar yaşanmasına rağmen, dolandırıcılar bu yönteme yeniden başvurarak cep kullanıcılarını tuzağa düşürmek için yeni senaryolara başvuruyorlar.

SAKIN GERİ ARAMAYIN

Bu tuzağa düşmemek için, +35989 ile başlayan tanımadığınız bir numaradan size cevapsız çağrı gelirse sakın geri aramayın. İyi niyetle bir genç kıza yardımcı olmaya çalışırken altından kalkamayacağınız bir fatura ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

POLİS ADIYLA ARAYANLARA DİKKAT

Son yıllarda bu tür dolandırıcılık olayları ülkemizde sık sık görülmeye başlandı. En son Yalova’nın Armutlu işçisinde yaşayan emekli astsubay, kendilerine polis süsü vererek telefon edip dolandırılmıştı. Emekli astsubaya "Kimlik bilgilerin kopyalanmış. Banka hesaplarına girecekler” diyen dolandırıcı şahsın telefonunun takip edilebilmesi için 52 adet 100’lük kontör alarak numaralarını kendisine bildirmesini istedi. Çaresiz istenileni yapan emekli astsubay dolandırıldığını farkettiğinde çok geçti.

Sizi acele ve korkuyla dolandırmaya çalışabilecek bu tür aramalar için daha dikkatli olmalı ve korkuya kapılmadan emniyete bildirmelisiniz.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme