‘Cep’e Bağımlı Olduk!

İnternet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gündelik hayatımıza etkileri de her geçen gün artıyor. Birçok yeniliğin hayatı kolaylaştırmasının yanında insan sağlığına zararları da tartışılıyor. Herkese Sağlık D...
EMOJİLE

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gündelik hayatımıza etkileri de her geçen gün artıyor. Birçok yeniliğin hayatı kolaylaştırmasının yanında insan sağlığına zararları da tartışılıyor. Herkese Sağlık Dergisi ve FikriMühim Ajansı‘nın yaptırdığı anket teknolojik aletleri sağlığımıza tercih ettiğimizi bir kez daha ortaya koydu. Buna göre cep telefonları sağlığımıza zararlı olsa da ‘vazgeçilemez’ olduğunu gösteriyor. Bilgisayar ortamında yapılan ankete katılan 7 bin 445 katılımcıdan yüzde 99’u cep telefonu kullanıyor. Bunların yüzde 93’ü ise telefonların sağlığa zararlı olduğunu düşünüyor. Katılımcıların çoğu üniversite mezunu ve bayan.

Zaman’ın haberine göre, alınan önlemlerin başında gece yatarken cep telefonunu başucundan uzak tutmak geliyor. Bin 377 kişinin tercih ettiği bu yöntemi, kısa görüşmeler yapmak (1.366 kişi) ve gece yatarken cep telefonunu kapatmak (738 kişi) gibi önlemler takip ediyor. Kadın katılımcıların yüzde 10‘u cep telefonunu çantasında taşıyarak korunduğunu söylüyor. Radyasyon azaltıcı cihaz kullananların oranı yüzde 3’te kalırken 2 bin 732 kişi bu tehdit karşısında hiçbir önlem almıyor. Genç erkeklerin yüzde 36’sı, bayanların ise yüzde 32’si kulaklık kullanmayı tercih ediyor.

Anketteki en çarpıcı sonuçlardan biri de ilkokuldaki çocukların üçte 1’inin cep telefonu kullanıyor olması. Oysa başta Fransa olmak üzere gelişmiş ülkelerde ilkokullarda cep telefonu kullanımı yasak.

"Cep telefonlarının zararlı olduğu kanıtlanırsa kullanmayı bırakır mısınız?" sorusuna ise katılımcıların yüzde 47’si "Bırakmayı isterim ama yapamam" diye cevap veriyor. Yüzde 23’lük bir kesim ise bu konuda kararsız olduğunu belirtiyor. "Kullanmayı bırakırım" diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 4.