Bilmeniz Gereken Web Hosting Türleri

İnternet
Web Hosting, her web sitesinin çevrimiçi olması için ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Bu hizmet, web sitesinin korunmasına ve tüm internet için erişilebilir olmasına yardımcı olacak gerekli kaynakları s...
EMOJİLE

Web Hosting, her web sitesinin çevrimiçi olması için ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Bu hizmet, web sitesinin korunmasına ve tüm internet için erişilebilir olmasına yardımcı olacak gerekli kaynakları sağlar. Web sitenizin alan adına ayrılmış küçük bir barındırma alanıdır.

Birçok farklı şirket web hosting hizmetleri sağlar ve benzer şekilde farklı türde web hosting hizmetleri vardır. Bu nedenle, burada en iyi 6 farklı web hosting türünü ele alacağız.

Bilinmesi Gereken Web Hosting Türleri

Aşağıda bazı ana türler yer almaktadır.

 1. Paylaşımlı

Paylaşımlı web hosting türü, donanımı paylaşmaya odaklanır ve bu da onu uygun maliyetli hale getirir. En temel hosting hizmeti türüdür ve küçük web siteleri için iyidir. Küçük sitelerde iyi çalışır çünkü bu web siteleri çok fazla sunucu kaynağına ihtiyaç duymaz.

 1. VPS

VPS (Sanal Özel Sunucular), paylaşılan donanım kaynaklarını getirir, ancak bunlar VPS yapılandırmaları kullanılarak özel hale getirilir. Böylece VPS, bu deneyimi sizin için özel hale getirirken, arka uç kaynakları asla tahsis edilmez. Ayrıca burada daha fazla kaynak ve daha iyi performans elde edebilirsiniz. VPS’i orta büyüklükteki web siteleri için iyi bir seçim yapan şey budur.

 1. WordPress

WordPress hosting, WordPress web siteleri için özel olarak yapılmış hosting türüdür. WordPress web sitelerinin deneyimini ve performansını artırarak onları daha güvenli ve hızlı hale getiren özellikler ve hizmetlerle birlikte gelir.

 1. Bulut

Bulut hosting, VPS hosting’i deneyim açısından bir sonraki düzeye taşır ve maliyeti düşürür. Birçok özellikle birlikte gelir, ancak burada en iyisi ölçeklenebilirliktir. Bulut hosting ayrıca daha iyi çalışma süresi ve akıcı performans sağlar. Bunlar, büyük ve orta ölçekli web siteleri için iyi bir seçim olmasını sağlar.

 1. Dedicated

Para sorununuz yoksa ve web siteniz sınıfının en iyisi donanım kaynaklarına ihtiyaç duyuyorsa, dedicated hosting’e gitmeniz gerekir. En iyi performansa ve daha yüksek çalışma sürelerine ihtiyaç duyan web siteleri için en iyi seçimdir.

Dedicated hosting’i aldığınızda, sunucu kaynakları üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz, bu nedenle güvenlik ve diğer her şey size bağlıdır. Dedicated hosting, aylık yüz binden fazla ziyaret veya daha fazla web sitesi için en iyisidir.

 1. Bayi

Web hosting bayiliği, tipik web hosting hizmetleri gibi değildir. Diğer web sitelerine hosting hizmeti satan web siteleri için yapılmıştır. Burada herkes toptan fiyattan hizmet satın alabilir ve bunları daha fazla satabilir. Bu nedenle ajanslar için iyi bir seçimdir.

Web Hosting Şirketinizi Seçmenin Doğru Yolu

Bir web hosting şirketi seçmek önemlidir çünkü küçük bir hata deneyiminizi mahvedebilir. Günümüzde birçok şirket aynı hizmetleri sunmaktadır. Ancak, paranın değeri ve hizmetleriyle ilgili deneyimleri en önemli olanıdır. İşte sizin için en iyi seçeneği nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Her zaman web sitenizin tüm gereksinimlerini listeleyerek ve bunları sağlayıcının sağladığı hizmetlerle karşılaştırarak başlayın
 • CMS (içerik yönetim sistemi) araçları, özellikle WordPress gibi tüm birincil ve ikincil özellikleri kontrol edin. Hostinger gibi tanınmış şirketler genellikle bu özellikleri ücretsiz olarak sunar.
 • İade politikasını anladığınızdan emin olun
 • Sunucu çalışma süresi, performans ve güvenilirlik garantilerine dikkat edin
 • Farklı şirketlerin neler sunduğunu karşılaştırın ve farklı platformlardaki yorumlarını okuyun
 • Esneklik ve ölçeklenebilirlik, kontrol etmeniz gereken son şeylerdir

Bunları takip etmek, bir web hosting şirketi seçmek için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bunu yapmak, paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı ve bu hizmetlerde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

Son Karar

Web hosting ihtiyaçlarınız için doğru şirketi seçmek, doğru web hosting hizmeti türünü seçmek kadar önemlidir. Bu nedenle, nihai kararınızı vermeden önce her gereksinimi göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede sizin ve web sitenizin tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabileceksiniz.