Bilgisayarda Veri Bırakmayın!..

İnternet
Yeni bir bilgisayara sahip olduktan sonra eskisini çöpe atmak isteyeceksiniz. Bu herhangi bir kişisel veri, belge ya da fotoğraf kalmaması için eski hard diskinizi boşaltmak anlamına geliyor. &nb...
EMOJİLE

Yeni bir bilgisayara sahip olduktan sonra eskisini çöpe atmak isteyeceksiniz. Bu herhangi bir kişisel veri, belge ya da fotoğraf kalmaması için eski hard diskinizi boşaltmak anlamına geliyor.  
 
BBC Focus‘ta yer alan habere göre, öncelikle verilenizi yeni bilgisayarınıza nakledin. Eğer CD ya da DVD writer’ınız varsa, verileri disklere yazın. Fotoğraf ya da video gibi büyük dosyalarınız varsa, USB stick ya da harici hard diske sahip olmak daha iyi olacak. Herşeyinizi buna kopyalayabilirsiniz. Verilerinizi online hizmetlere yedeklemek çok uzun zaman alacağından, bunu sadece küçük dosyalarınız için uygulayabilirsiniz. Şimdi bu hükümet sırlarını yok etmenin zamanı. Bunun için 3 seçeneğiniz bulunuyor:

Sürücüyü silmek: Sadece yeniden formatlamak bu işlemi yapmaz, bu verilerin kendisini değil, indexi siler. Mac’i OS X sistem diski ile önyükleme yapmak, hükümet güvenlik standartlarının üzerine kaydetme seçeneklerin yeniden formatlanmasına izin verecektir. Windows XP için birçoğu online olarak bulunabilen özel bir araç gerekiyor.

Sürücüyü saklayın: Eski bilgisayarınızın hard diskini çıkarın ve yeni bilgisayara bağlayın. Bu şekilde tüm verileriniz yeni bilgisayarınıza aktarılır. Ayrıca bu yöntem daha fazla kapasite eklemenin yoludur.

Fiziksel olarak hard diskinizi yok edin: Bilgisayarınızın fişini çekin, yere koyun. Açın, sürücü bağlantısını kesin ve sürücüyü çıkarın, güvenlik gözlüğü takarak çekiçle defalarca vurun.