Aslında Onlar Yapmamışlar

İnternet
Onlar hayatımızı kolaylaştırdılar. Her gün kullandığımız aletleri bizim modern dünyamıza hediye ettiler. Işığı yakarken ya da çamaşır yıkarken onları yapan mucitlere arada hayır duasını göndermeyenimi...
EMOJİLE

Onlar hayatımızı kolaylaştırdılar. Her gün kullandığımız aletleri bizim modern dünyamıza hediye ettiler. Işığı yakarken ya da çamaşır yıkarken onları yapan mucitlere arada hayır duasını göndermeyenimiz yok gibidir. Peki dualarınız doğru yere gidiyor mu? Şaşırmayın sakın, çünkü aslında "O" icat etmiştir dediğimiz şeyi "O" icat etmemiş olabiliyor. Nasıl mı? Bakın işte böyle…

Birçok insan, başkalarının işlerine ufak tefek iyileştirmeler yaptığı halde, birçok aletin Thomas Edison tarafından icat edilmiş gibi anıldığını bilir.

Edison’un başkalarının işlerini -ödünç alıp- iyileştirerek buluşların mucidi olarak görüldüğü gerçek ancak bu liste sadece Edison ile sınırlı değil.

Bu liste, günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldiği halde, mucitinin kim olduğu bilinmeyen en popüler 10 buluşu inceliyor.

1-Otomobil
 
İlk otomobil


 

Muciti: Karl Benz
Yanlış bilinen mucit: Henry Ford

Her ne kadar aynı zamanlarda Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach, ve Siegfried Marcus gibi birçok Alman mühendis fikirlerini hayata geçirmeye çalışmış olsa da, modern otomobillerin ilk örneğinin Karl Benz tarafından ortaya konduğu bilinmektedir.

4 zamanlı silindiri ile benzinle çalışan motora sahip otomobilini Almanya’nın Mannheim şehrinde geliştiren Karl Benz, icadına ait olan patenti 1885 yılının Ocak ayında aldı.

1883 yılında kurduğu Benz &Cie. firması adına alınan patent, entegre bir tasarımı gösteriyordu ve var olan diğer parçaları adapte etmek yerine, birçok yeni teknoloji kullanılarak yaratılan bir konsepte aitti. Bu özellik, patenti oldukça değerli kılıyordu.

Benz, kendi ürettiği otomobilleri 1888 yılından itibaren satmaya başladı, oysa otomobilin mucidi olarak sayılan Henry Ford, kendi ürettiği bir otomobili 1896 yılından önce – Benz’den 11 yıl sonra- üretemedi. Ford’a bu ünü kazandıran ise üretim bandını geliştirip, seri üretim teknolojisini başarıyla kullanmasıdır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme