“1,5 Milyar İnsanın Haberleşmesi Yok”

İnternet
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugün 2,5 milyar insan internetle 7 gün 24 saat iletişim halindeyken, hala haberleşmesi olmayan 1,5 milyara yakın da insan olduğunu bildirdi...
EMOJİLE

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugün 2,5 milyar insan internetle 7 gün 24 saat iletişim halindeyken, hala haberleşmesi olmayan 1,5 milyara yakın da insan olduğunu bildirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Alcatel-Lucent, Ericsson ve Huawei firmalarının desteğiyle gerçekleştirilen Uluslararası Teknik Eğitim Programı’nın tamamlanması dolayısıyla sertifika töreni Bakanlık binasında düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, Türkiye’nin konumu itibariyle doğudan batıya batıdan doğuya yolların geçtiği bir ülke olmakla kalmadığını, aynı zamanda medeniyetlerin buluşmasına da ev sahipliği yaptığını söyledi.

Türkiye’nin bu tarihi gerçeği ve geçmişinin bugün ve gelecek için önemli sorumluluklar yüklediğini belirten Yıldırım, "18. ve 19. yüzyıllarda tarım, 20. yüzyılın başlarında sanayi devrimi ve bugünde bilişim, bilgi çağını tüm hızıyla yaşıyoruz" dedi.

Devasa fabrikalarda çalışan yüz binlerce insanın ve tesislerin yerini, masa, bilgisayar ve çipin aldığını anlatan Yıldırım, "Aynı üretimin hatta daha fazlasını yüksek bir hızla yapabilir hale geldik. Süratle bilgi toplumuna doğru giden bu yolda, bölgesel ve ülke içindeki sayısal uçurumun ortadan kaldırılması en önemli hedeflerimiz arasında yer almalı" diye konuştu.

Bir ülkenin kendi sınırları içinde gelişmiş olmasının, bilişim alt yapısını kurmasının veya bilgi toplumu anlamında vatandaşlarına her türlü hizmeti sunmasının tek başına anlam ifade etmeyeceğine dikkati çeken Yıldırım, önemli olanın aynı hizmetlerin, yaşam kalitesinin ve erişebilirliğin, komşu ülkelere ve uluslararası düzeyde herkese eriştirilmesi olduğunu ifade etti.

Bugün 2,5 milyar insanın internetle 7 gün 24 saat iletişim halinde olduğunu bildiren Yıldırım, "Unutmayalım ki 1,5 milyara yakın da hala hiçbir haberleşmesi olmayan insan var. Bu bize çok önemli bir sorumluluk getiriyor. Türkiye yaptığı çalışmalarla gerçekleştirdiği programlarda, asla olaya menfaat açısından bakmadı. Nerede desteğe ihtiyacı olan, sıcak bir ilgiye olan ülke varsa hesap kitap yapmadan gizli gündemi olmadan onların yanında yer almış ve onların acılarını, yoksunluklarını ortadan kaldıracak tedbirlere ve çalışmalara ortak olmuştur" dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme