118’i Aramak ABD’den Pahalı

İnternet
Rehberlik hizmeti veren 118XX’li şirketlerin tarifesi üzerinden bir numarayı öğrenmek, ABD’yi aramaktan daha pahalı… 2007 yılının ağustos ayında rekabete açılan ve bu yılın ocak ayın...
EMOJİLE

Rehberlik hizmeti veren 118XX’li şirketlerin tarifesi üzerinden bir numarayı öğrenmek, ABD’yi aramaktan daha pahalı…

2007 yılının ağustos ayında rekabete açılan ve bu yılın ocak ayında fiilen hayatımıza giren bilinmeyen numara hizmetlerindeki rekabet, şimdilik reklamlarla sınırlı kaldı. Bir telefon numarasını öğrenmenin tarifesi 96 kuruştan açılırken, yurtdışını aramanın bedelinin 6 katına kadar çıkıyor.

BTK’dan lisans alan 8 şirkete karşılık hem sabit hem de cep telefonu numaraları alanında hizmet veren şirket sayısı üçte kalırken, bu şirketlerin ücretlendirmede farklı saniye periyotları kullanması tüketiciler için beklenmedik faturalar doğurabilir. 118XX’li rehberlik hizmeti verebilmek için BTK’ya 2010 yılı için 24 bin 119 TL’lik kullanım hakkı ücreti ödeyen şirketleri aramanın dakika ücreti 96 kuruş ile 1.24 TL arasında değişiyor.

ÜCRETLENDİRME PERİYODUNA DİKKAT

Ancak arama yapan kişinin numarasına göre (sabit veya GSM operatörü) ücretlendirme farklı periyotlara göre tespit ediliyor. Şu anda aktif olan 118XX’li rehberlik hizmeti verenlerde bu süre 6, 15, 20, 30 veya 60 saniye olarak uygulanıyor.

Bu sürenin kısa olması tüketicinin lehine. Örneğin 60 saniyelik ücretlendirme yapan bir rehberlik hizmetini aradığınızda, toplam görüşmeniz 1 dakika 1 saniye sürdüğü zaman, 2 dakika üzerinden ücretlendiriliyorsunuz. Veya aynı ücretlendirme periyodunda görüşmeniz 10 saniye bile sürse, faturanıza 1 dakikalık görüşme maliyeti olarak yansıyor. Periyot ne kadar düşük tutulursa, bu, tüketicinin ne kadar görüşme yaptığıysa sadece o kadar ücretlendirilmesini sağlıyor.

TT ve GSM operatörlerinin de kendi aboneleri için sunduğu bilinmeyen servis numaraları bulunuyor. Bu servislerden TT’nin 11811’inde sadece sabit telefonlar, Turkcell’in 118 32, Avea’nın 11855 ve Vodafone’un 11842 hatlarında da sadece kendi abonelerinin sorgulaması yapılabiliyor.

ABD’yi aramaktan pahalı

Bazı 118XX şirketleri, rehberlik hizmetlerinin yanı sıra sorgulanan numaraya yönlendirme
hizmeti de sunuyor. Ancak bu da 118XX’li tarife üzerinden yapıldığı için faturaya yaklaşık 10 kat pahalıya yansıyor.

Sabit bir numaradan şehiriçi görüşme yaptığınızda dakikası 8.8 ile 15 kuruş arasında değişen ücret, 118XX üzerinde yönlendirme ile devam ettiğinizde 96 kuruş ile 1.1 TL arasında değişiyor. Dakika ücreti, sabit hattan ABD, Çin, Japonya, Avustralya gibi ülkeleri aramaların dakika ücreti olan 12.1 ile 19.8 kuruşu yaklaşık 6’ya katlıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi