Uzayda Ağlamak Sorun Oldu!

İcat İnovasyon
Uzay istasyonu Endeavour tayfasının başına şimdiye kadar eşine az rastlanmış bir olay geldi. 10 gün önce yörüngede bulunan laboratuvara ulaşan mürettebattan Drew Feustel ve Mike Fincke onarım yapmak i...
EMOJİLE

Uzay istasyonu Endeavour tayfasının başına şimdiye kadar eşine az rastlanmış bir olay geldi. 10 gün önce yörüngede bulunan laboratuvara ulaşan mürettebattan Drew Feustel ve Mike Fincke onarım yapmak için istasyonun dışarısına çıktılar.

Daha önceleri az da olsa astronotun başına gelen bir olay Feustel’in de başına burada geldi. Astronotların başlığının içerisine sıkılan anti-sis çözeltisinin pul pul soyulduğunu fark eden Feustel’in gözleri de yaşarmaya başladı. Anti-sis çözeltisinin içerisindeki yoğun sabunsu maddenin gözlerine kaçmasıyla gözleri yaşaran astronot, göz yaşlarının aşağıya doğru akmamasının da büyük sorununu hissetti.

Uzay gezintisi şefi Allison Bollinger durumu şu şekilde açıkladı; "Uzaydaki gözyaşları yüzünüzden aşağıya akmaz. Aslında gözlerinizin içerisinde kümelenirler." Oldukça yoğun bir görme kaybına yol açan durumun üstesinden Feustel, basınç değişimlerine karşı kullanılan ve sesi kesmeye yarayan Valsalva adlı süngerle gözlerini silerek geldi.

chip.com.tr