Teknoloji dünyasından iki önemli buluş

İcat İnovasyon
Artık araba temizlemeye vakit ve para harcamak gerekmeyecek. Teknoloji sitelerinin haberine göre Nissan’ın yeni geliştirdiği nanoboya teknolojisi sayesinde kendi kendini temizleyebilen arabalar ...
EMOJİLE

Artık araba temizlemeye vakit ve para harcamak gerekmeyecek. Teknoloji sitelerinin haberine göre Nissan’ın yeni geliştirdiği nanoboya teknolojisi sayesinde kendi kendini temizleyebilen arabalar piyasaya çıkacak. Suya son derece dirençli ve antibakteriyel özellikli boya teknolojisi sayesinde kirler arabanın yüzeyinde duramıyor. Çünkü su ve leke henüz kire dönüşemeden binlerce parçaya dağılıyor. Boya ilk olarak Nissan Note modelinde denendi ve başarılı sonuçlar alındı. Bu modelin çıkış fiyatı ise 12,100 sterlin.

5 METREDEN 40 TELEFON ŞARJ EDİLEBİLECEK

Kore’de geliştirilen Dipole Bobin Rezonans Sistemi ile 5 metre mesafeden 40 telefonu aynı anda kablosuz olarak şarj etmek mümkün olacak. Kafe, ofis ve evlere rahatlıkla monte edilebilecek sistem ile büyük LED televizyonlar bile şarj edilebilecek. Sistem kablosuz şarj etme özelliği bulunan tüm telefonlarda kullanılabilecek. Güney Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği sistemin çalışma prensibi ise şöyle: Odanın iki kısmına yerleştirilen bobinler ile güçlü elektromanyetik bir alan oluşturuluyor ve akıllı telefonlardaki uyumlu bileşen bu alanı elektrik enerjisine çeviriyor. Sistem bunun yanında bir televizyon veya bir vantilatöre de enerji sağlayabiliyor. Şimdiye kadar geliştirilen mevcut kablosuz şarj teknolojisi genelde kısa mesafelerde ve tek seferde bir iki cihazı şarj edebilecek şekilde kullanılıyordu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme