Özel dedektiften kriminal dünyasını sarsan buluş!

İcat İnovasyon
İzmir’de, 20 yıldır özel dedektiflik yapan Bilal Kartal, kriminal dünyasını sarsan bir buluşa imza atarak 48 saatte kaybolan parmak izlerini yeniden belirginleştirebilen ve ceset üzerinden parmak izi ...
EMOJİLE

İzmir’de, 20 yıldır özel dedektiflik yapan Bilal Kartal, kriminal dünyasını sarsan bir buluşa imza atarak 48 saatte kaybolan parmak izlerini yeniden belirginleştirebilen ve ceset üzerinden parmak izi tespiti yapmaya imkan sunan cihaz üretti.

15 senede geliştirdiği cihazın dünyada ilk ve tek olduğunu ifade eden Kartal, yaklaşık maliyeti 50 bin TL civarında olduğunu belirtti.

Kartal ayrıca cihaza ABD başta olmak üzere İsrail ve Japonya’dan da sipariş aldığını söyledi.

“10 GÜN GEÇSE DE PARMAK İZİNİ TEKRAR GERİ GETİREBİLİYORUZ”

Dünyada üç çeşit parmak izi alma sistemi olduğunu belirten Kartal, kendi icat ettiği sistemin dördüncü bir sistem olduğunu iddia etti. Cihazdan yüzde 95 oranında sonuç aldıklarını kaydeden özel dedektif Kartal, “Diğer sistemlerde var olan parmak izini elektronik ortamlara en iyi şekilde aktarma çalışmaları yapılmaktadır. Bizim sistemimizde parmak izine direkt müdahale edilerek parmak izinin hatlarını belirginleştirip, elektronik ortama alıyoruz. Yetişkin bir insanda 2-3 günde parmak izi kaybolur. Bizim cihazımızda bir hafta-10 gün geçse de parmak izini tekrar geri getirebiliyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE ÜRETMEK İSTİYORUZ

TRT habere göre cihazı birçok yabancı ülkenin de istediğini vurgulayan Kartal, bu teklifleri değerlendirmediğini ifade ederek, “Türkiye’de üretilmesini ve Türkiye’den satışının yapılmasını istiyoruz. 15 sene sonunda Celal Bayar Üniversitesi de projemize destek verdi. Onların da destekleriyle cihazımızın prototipini hazırladık” diye konuştu.

Dört termal kameranın bulunduğu cihaz, mor ötesi ışıklar sayesinde, ceset üzerinde herhangi bir yabancı madde ‘saç kılı, sperm, kan, kimyasal kalıntı’ olduğunda bu cisimler kayıt altına alınıyor.