Oculus Rift’in tanıtımı yapıldı

Halen sadece geliştirici sürümü bulunan Rift’in son kullanıcı sürümü küçük de olsa tasarım değişiklikleri içeriyor. Gözlüğün son kullanıcı sürümünde ayrıca entegre bir kulaklık sistemi de yer alıyor. 

Oculus Rift’in yeni sürümünün en büyük sürprizi ise Xbox One entegrasyonu oldu. Gözlük satın alındığında beraberinde özel bir algılayıcı ve Xbox One oyun çubuğu verilecek. Bu sayede Oculus Rift’i Xbox One oyunlarıyla entegre olarak kullanılabilecek. 

Oculus’un Microsoft ile işbirliği bunlarla da sınırlı kalmadı. Aljazeera’ya göre Oculus Rift sanal gözlüğü Temmuz ayında kullanımı sunulacağı açıklanan Windows 10 ile uyumlu olarak çalışabilecek. Yeni ürünün önümüzdeki hafta kapılarını açacak dünyanın en büyük oyun fuarı E3’te son kullanıcılarla buluşacağı açıklandı. 

Sanal gerçeklik içeren oyun çubuğu

Oculus Rift’in son kullanıcı sürümü ile beraber duyurulan bir diğer ürün ise Oculus Touch oldu. Rift ile uyumlu olarak çalışabilen bu cihaz, her el için birer tane olmak üzere 2 adet olarak tasarlandı. Oyunlarda hareket ve etkileşim sağlayacak olan Oculus Touch, Rift’ten bağımsız olarak satılacak. 

Oculus

Oculus Rift ve Oculus Touch’ın son kullanıcı fiyatı ise açıklanmadı. Ancak sanal gerçeklik gözlüğünün Xbox oyun çubuğu ve algılayıcısıyla beraber 1000-1500 dolar arasında bir fiyata sahip olması bekleniyor.  Yeni ürün 2016 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulacak. Firma daha önce son kullanıcı sürümünü 2016 yılında satışa sunacağına açıklamıştı. Ancak yeni sürümle ilgili detay bilgi verilmemişti. 

Facebook satın almıştı

Oculus, 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmıştı. Firma o tarihten bu yana faaliyetlerine Facebook çatısı altında devam ediyor.  Oculus’un halen satışta olan geliştirici sürümü bulunuyor. Bu model içerik geliştiriciler tarafından kullanılıyor.