İlk Defa Farklı Bir Grafik İşlemci

İcat İnovasyon
Intel bir süredir Atom işlemcilerinin içine bir de grafik yongası yerleştiriyor. Bu grafik yongaları şimdiye kadar hep Intel’in kendi geliştirdiği modeller oluyordu. Cedarview kod adlı yeni nesi...
EMOJİLE

Intel bir süredir Atom işlemcilerinin içine bir de grafik yongası yerleştiriyor. Bu grafik yongaları şimdiye kadar hep Intel’in kendi geliştirdiği modeller oluyordu.

Cedarview kod adlı yeni nesil Atom modellerinde ise bu durum değişecek. Intel ilk defa, işlemcilerinin içinde kendi geliştirdiği grafik yongalarına değil de başka bir firmadan lisansını aldığı grafik yongasına yer verecek.

PowerVR SGX545

Cedarview serisinde PowerVR tarafından tasarlanan SGX545 adlı grafik yongası bulunacak.

Aslına bakılacak olursa, SGX545 yongası Intel’in GMA 500 ve GMA 600 grafik yongalarına çok benziyor. Zaten GMA 500 ve GMA 600’ün SGX545 taban alınarak tasarlandığı biliniyordu.

Yine de PowerVR’nin bu GPU’sunun performansa önemli katkı yapması bekleniyor. Gelen verilere göre masaüstü Atom işlemcilerindeki GPU 640 MHz’de çalışacakken, dizüstü için geliştirilen Atom’lardaki GPU 400 MHz’de çalışacak. Bu da standart modeli 200 MHz’de çalışan SGX545 için büyük bir gelişme.

Ayrıca yeni grafik işlemciyle beraber DirectX 10.1 ve OpenGL 3.0 desteği de sunulacak.

shiftdelete.net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme