İki Öğrenci Organik Deterjan Üretti

İcat İnovasyon
PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bilim ve Proje Şenliği’ne öğrenciler 20 farklı projeyle katıldı.Şenlikte en çok ilgiyi organik deterjan çekti. Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğre...
EMOJİLE

PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bilim ve Proje Şenliği’ne öğrenciler 20 farklı projeyle katıldı.Şenlikte en çok ilgiyi organik deterjan çekti.

Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri Nimet Gül ile Merve Gönenmiş’in kimyasal madde kullanmadan deterjan üretti. Çamaşır sodası, arap sabunu, boraks, sirke, karbonat, bitkisel yağ ve su kullanarak yaptıkları organik deterjan, cam ve yüzeyleri pırıl pırıl ediyor, mikropları da öldürüyor.

Temizlik malzemelerinin zararlarını önlemek için organik ürünlerle deterjan yaptıklarını anlatan Nimet Gül, "Temizlik malzemelerinin yapımlarında genellikle amonyak ve klor kullanılıyor. Amonyak ve klor bir araya gelince zehirli gaz ortaya çıkar ve ellere, yüze vücudun her yerine büyük zararlar verebiliyor. Bu zararları önlemek için organik deterjan ürettik" dedi.

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme