Görmenin ‘Tad’ına Varacaklar

İcat İnovasyon
Yöntem, ilk kez David Rathband isimli polis memuru üzerinde denenecek. İngiltere’de yaşayan David Rathband’a uygulanacak yeni bir teknoloji, tüm körlere umut ışığı oldu. Geçtiğimiz yıl Rao...
EMOJİLE

Yöntem, ilk kez David Rathband isimli polis memuru üzerinde denenecek.

İngiltere’de yaşayan David Rathband’a uygulanacak yeni bir teknoloji, tüm körlere umut ışığı oldu. Geçtiğimiz yıl Raoul Moat isimli seri katil tarafından park halindeki arabasında otururken vurulan ve gözleri kör olan 43 yaşındaki trafik polisi Rathband, dil aracılığıyla görmeyi sağlayan bir gözlüğü deneyecek.

Amerikalı Wicab şirketinin geliştirdiği BrainPort isimli teknoloji, körlerin objeleri ve şekilleri görselleştirmesini sağlıyor. Söz konusu teknolojide, koyu renk güneş gözlüklerinin içindeki küçük bir kameranın kaydettiği görüntüler, elle kontrol edilen bir kumanda ile işleniyor ve yüzlerce elektrot içeren ince bir tüp aracılığıyla dile gönderiyor.

Dil, hissettiği şekilleri beyne gönderiyor ve beyin bu şekilleri yorumlayarak "görmeyi" öğreniyor. Bu sayede kullanıcı, dilinde hissettiklerini görselleştirerek etrafındakileri hızlı bir şekilde görmeyi başarıyor.

16 BİN POUND GEREK

Rathband, gözlüğü denemeyi kabul etti ancak deneye katılması için 16 bin pound (46 bin lira) ödemesi gerekiyor. Rathband’ın ailesi, bağış toplamak için internette kampanya başlattı. Olay sırasında sağ göz yuvarını kaybeden, sol gözü ise içeri göçen Rathband, şu anda parlak mavi göz bebekleri olan protez bir göz kullanıyor. Kafatasında halen 200’ün üzerinde saçma bulunan Rathband, "Soluk bir gölge ya da ışık bile görmeye razıyım" diye konuştu.

Sabah