Dünyanın en büyük güneş enerji santrali!

İcat İnovasyon
Her biri yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde 300 bin adet bilgisayar kontrollü aynayı güneş ışınlarına odaklanacak şekilde kontrol etmeyi başardığınızda ortaya dünyanın en büyük gün...
EMOJİLE

Her biri yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde 300 bin adet bilgisayar kontrollü aynayı güneş ışınlarına odaklanacak şekilde kontrol etmeyi başardığınızda ortaya dünyanın en büyük güneş enerji tesisi çıkıyor.

Uzmanabi.com’da yer alan habere göre, Amerika’da California – Nevada sınırına kurulan Ivanpah Solar Electric Generating Sytem adlı tesis, California eyaletinin enerji ihtiyacını karşılamak üzere 392 megavat kapasitesi ile tam 140 bin hanenin elektrik tüketimine yetebilecek üretim gerçekleştirebiliyor. Yılda 400 bin metrik tona denk karbondioksit salınımını önleyen tesisin çevreye katkısı 72 bin aracın trafikten çekilmesi ile eşdeğer seviyede. Yaklaşık 13 bin metrekare alanda kurulu tesisin ortakları NRG Energy, BrightSource Energy ve Google.

Tesisin ortakları arasında elbette en çok dikkat çeken, dev teknoloji şirketi Google oldu. Google’ın daha çevreci enerji üretimine yönelik tek projesi bu değil. Firma bu alana ciddi bir kaynak aktarımı yapıyor. Google geçtiğimiz aylarda Finlandiya’daki veri merkezinin enerji ihtiyacını karşılamak için rüzgar türbinlerinden faydalanacağını duyurmuştu.

2,2 milyar dolarlık yatırım ile gerçekleştirilen projenin çalışmaları 2010 yılının ekim ayında başlamıştı. Tesis, çevreci enerji üretiminin yanı sıra bölgede yıllık yaklaşık 650 milyon dolarlık da istihdam yaratıyor. Proje, özellikle Türkiye gibi sürekli olarak gelişmiş ülkelerin enerji ihtiyaçlarını karşılama modellerini kendisine örnek almaya çalışan gelişmekte olan ülkelerin, üretebileceği “yeniliçi ve çevreci” çözümlere de ciddi bir örnek teşkil ediyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme