3D Filmleri İki Boyutlu İzleyin

İcat İnovasyon
Her şey bir şaka olarak başladı. Online alışveriş sitesi olan Thinkgeek, 1 Nisan 2011’de sinemalar için geliştirilen ve üç boyutlu görüntüyü iki boyut olarak gösteren bir gözlük tanıttı. Birçok ...
EMOJİLE

Her şey bir şaka olarak başladı. Online alışveriş sitesi olan Thinkgeek, 1 Nisan 2011’de sinemalar için geliştirilen ve üç boyutlu görüntüyü iki boyut olarak gösteren bir gözlük tanıttı.

Birçok kişi bu ürüne epey fazla ilgi gösterdi. Satın alma butonuna tıklayan  kişiler için, yeni açılan bir sayfa ile bunun bir şaka olduğu da yazıldı. Buna rağmen birçok kişi Thinkgeek’e mail atarak, böyle bir ürüne sahip olmak istediklerini yazdı.

Ecogeek Blog’un sahibi Hank Green, kişilerin bu isteğini çok önceden görmüştü ve bu ihtiyacı karşılamak için 2d-glasses.com adlı bir web sitesini açtı.

3D Teknolojisinin Ardında Yatan Sırlar

Hank Green, bu web sitesinde, şaka olarak başlayan ve epey istek gören bu gözlüğü tasarladı. Yaklaşık 8 dolara satılan bu gözlük, şimdilerde yurt dışından da sipariş alıyor.

Hank Green, bu gözlüğü geliştirmesinin en büyük nedeni, eşinin üç boyutlu olarak gösterime giren Tron Legacy filimini seyrederken inanılmaz bir baş ağrısı çekmesi. Green, bunun üzerine üç boyutlu görüntüyü iki boyutluya çeviren bir gözlük tasarladı.

Hatta bu tasarımı kendi sayfasında paylaştı. Sayfayı takip eden kişiler, bu fikri beğenip  benzer bir çözüm istemelerinden dolayı seri üretime geçildi.

Sadece RealD sinemalarda kullanılabilen bu gözlüğün mantığı bir hayli basit. Polarizasyon gözlüklerinde her göz için farklı görüntüler veriliyor. Sağ ve sol göz için farklı görüntüler oluşturuluyor. 2D gözlükte ise normalde tek bir göz için düşünülen görüntü, her iki göze verildiği zaman çalışıyor. Bunun için de gözlüğün camları aynı olmalı.

Hank Green’in yaptığı iş esasında çok basit. İki adet Real 3D gözlüğünü alıp sağ ve sol camlarını değiştiriyor. Bir gözlükte iki adet sağ cam diğer gözlüğe de iki adet sol cam takıyor.

shiftdelete.net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme