Roketin 90 Saniyelik İnanılmaz Yükselişi

Deneyler
‘Qu8k’ adlı bir grup amatör girişimcinin geliştirdiği roket, yaklaşık saatte 3 bin 516 kilometre hızla 90 saniye sonra uzaya ulaşırken bu anları saniye saniye de kaydetti. ABD’nin Ne...
EMOJİLE

‘Qu8k’ adlı bir grup amatör girişimcinin geliştirdiği roket, yaklaşık saatte 3 bin 516 kilometre hızla 90 saniye sonra uzaya ulaşırken bu anları saniye saniye de kaydetti.

ABD’nin Nevada eyaletinde, kendilerine ‘Qu8k’ adını veren bir grup amatör girişimcinin geliştirdiği roket, yaklaşık 90 saniyede 121 bin feet (36,8 kilometre) yükseldi. Roketin üzerine takılan yüksek çözünürlüklü kamera, her anı saniye saniye kaydetti.

Fırlatma işlemi, 30 Eylül’de Black Rock Çölü’nde yapıldı. Qu8k’in, 5 bin dolar ödüllü amatör roket yarışması ‘Carmack Challenge’ için ürettiği 8 metre uzunluğundaki ve 145 kilogram ağırlığındaki roket, 1,8 tonluk itiş gücü sağlayarak hızla gökyüzüne yükseldi.

8 saniyede 3 kilometre ilerleyen roket, saatte 3 bin 516 kilometre hızla 90 saniye sonra uzaya ulaştı. Üzerindeki kamera ile bir süre çevresini görüntülemesinin ardından alçalmaya başlayan roket, paraşütünü açtıktan 8 buçuk dakika sonra fırlatıldığı yerin 5 kilometre uzağında yere indi.

Video paylaşım sitelerinde kısa zamanda binlerce kişinin izlediği görüntülerde, roketin inanılmaz bir hızla yükselişi, ufka doğru uzanan Black Rock Çölü ve uzay boşluğu yer alıyor. Qu8k üyeleri, roketin bütün parçalarının yeni bir fırlatma için hazır olduğunu belirtti. Yarışmanın sonucu, önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme