Coelacanth nedir?

Bilim Teknoloji
Coelacath nedir? Coelacanth balığı nasıl keşfedildi? Coelacanth nedir? Coelacanth, uzuv benzeri yüzgeçlere sahip büyük bir balık. Boyu iki metreye kadar uzar ve 90 kg ağırlığa ulaşabilir. 1938’d...
EMOJİLE

Coelacath nedir? Coelacanth balığı nasıl keşfedildi?

Coelacanth nedir?

Coelacanth, uzuv benzeri yüzgeçlere sahip büyük bir balık. Boyu iki metreye kadar uzar ve 90 kg ağırlığa ulaşabilir. 1938’de Güney Afrikalı küratör Marjorie Courtenay-Latimer tarafından keşfedilene kadar nesli tükenmiş olarak kabul edildi.

Nasıl yeniden keşfedildi?

Courtenay-Latimer, Güney Afrika’daki Doğu Londra Müzesi için numune toplamaktan sorumluydu.

1938 Noel’inden birkaç gün önce, yerel liman şefinden gemilerden birinin güvertesinde garip bir mavi balık bulunduğunu söyleyen bir telefon aldı.

Majorie de onlarla birlikte gitti ve Güney Afrikalı ihtiyolog J.L.B. Smith’e yazdığı bir mektupta “gördüğüm en güzel balık” olarak tanımladığı şeyi gördü.

Smith, yeni yılın başlarında Marjorie’ye telgrafla cevap vererek, acilen iskeleti ve solungaçları korumasını istedi.

Marjorie buz almaya çalışmasına ve hatta bir morgdan Coelacanth’ı korumasını istemesine rağmen, onu doldurması da gerekiyordu.

Smith, en azından “yaşayan fosil” olarak tanımlanan balığın var olduğunu biliyordu. Afrika’nın doğu kıyısına posterler astırdı ve her türlü yeni bilgi için balığa ödül koydu.

14 yıl sonra 1953’te ise Comoro Adaları yakınlarında bir Coelacanth bulunduğu haberi geldi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme