Sınavlara ‘cep’ten hazırlık dönemi

Cep Telefonu
Üniversiteye hazırlanan adayları, kişiye özgü öğrenme haritası çıkararak buna uygun sorularla cep telefonları üzerinden ders çalıştıran yapay zekalı yazılım teknolojisi kullanıma sunuldu. TÜBİTAK dest...
EMOJİLE

Üniversiteye hazırlanan adayları, kişiye özgü öğrenme haritası çıkararak buna uygun sorularla cep telefonları üzerinden ders çalıştıran yapay zekalı yazılım teknolojisi kullanıma sunuldu.

TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen ‘akıllı öğrenme sistemi’ temeline dayanan ‘Sınav Uzmanı’ isimli yazılımın ilk versiyonu, geçen yıl Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için hazırlandı.

Yazılımın, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) hazırlanan öğrenciler için kullanıma sunulan yeni versiyonu ise eğitim teknolojileri açısından pek çok yeniliği barındırıyor.

Sınav Uzmanı’nın kurucusu Can Gürses, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her sınava entegre edilebilir genel bir platform olan Sınav Uzmanı uygulamasının, 1 yıldır kullanımda olan ALES sunumunun büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Yazılımı daha da geliştirerek üniversite sınavlarına ve YDS’ye hazırlanan adaylar için hazır hale getirdiklerini bildiren Gürses, yeni versiyonun hem mobil hem de web uygulama olarak hizmete sunulduğunu, sınav hazırlık modüllerine, ‘www.sinavuzmani.net’ sitesinden, Apple App Store ve Google Play üzerinden bilgisayar ve akıllı telefonlar aracılığıyla erişilebildiğini aktardı.

Bireysel öğrenme ve sosyal ağlarda sınav rekabeti

Uygulamanın bilimsel metotlarla her kullanıcının başlangıç bilgi düzeyini kısa sürede tespit edebildiğini ve en uygun öğrenme yolunu dinamik bir şekilde belirlediğini söyleyen Gürses, yazılımla ilgili şu bilgileri verdi:

‘Uygulamamız, sınav hazırlığı sürecinde, bir kullanıcının sıfır düzeyinden, ileri düzeyine kadar olası her bilgi düzeyini barındıran bir öğrenme haritası oluşturuyor. Bu haritada her kullanıcıya özgü farklı bir rota çiziliyor. Bu sayede sınav hazırlığı sürecindeki bireyler, zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde yenilenebilen bu haritayla öğrenme süreçlerini düzenleyebiliyorlar.’

Gürses, uygulamanın sosyal ağlarla entegre olabildiğini belirterek kullanıcıların, uygulamadaki öğrenme haritası üzerinde arkadaşlarıyla yarışabildiğini ve yardımlaşabildiğini söyledi.

Hedef dünyaya açılmak

Sınav hazırlığı kavramının dünyanın tüm ülkelerinde genel bir ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Gürses, ‘Sınav Uzmanı uygulamasının her sınava entegre olabilme özelliği bulunuyor. Bu nedenle tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu yazılımı, çeşitli ülkelere ihraç hazırlığı içindeyiz’ diye konuştu.

Hindistan ile anlaşma imzaladıklarını kaydeden Gürses, gelecek yıl bu ülkedeki sınavlar için çalışmalara başlayacaklarını, Çin ile görüşmelerinin ise sürdüğünü sözlerine ekledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme