iPhone’da Güvenlik Açığı Riski

Cep Telefonu
Symantec güvenlik uzmanları iPhone, iPad ve iPod cihazlarında kullanılan iOS işletim sistemide güvenlik açığı olduğu uyarısında bulundu. Uzmanlar, tehdidin şu an için kağıt üzerinde var olduğunu, anca...
EMOJİLE

Symantec güvenlik uzmanları iPhone, iPad ve iPod cihazlarında kullanılan iOS işletim sistemide güvenlik açığı olduğu uyarısında bulundu.

Uzmanlar, tehdidin şu an için kağıt üzerinde var olduğunu, ancak Apple firmasının bu konuda gerçek sorunlar ortaya çıkmadan harekete geçmesi gerektiğini söylüyor. Tesbit edilen açık bu cihazların uzaktan yönetilecek saldırılara karşı savunmasız bırakıyor
Apple yetkilileri ise şirketin bu bildirimden haberdar olduğunu ve konuyu araştırdıklarını açıkladı.

Sorun PDF belgelerinde
İşletim sistemindeki sorun, Apple’ın Mobile Safari adlı internet tarayıcısının Adobe Acrobat PDF belgelerini çalıştırma biçiminden kaynaklanıyor.

Tarayıcının PDF belgelerini otomatik olarak açması, bilgisayar korsanlarının bu türden dosyaların içine tahrip edici kodlar yerleştirebilmesine imkan tanıyor.

Sophos adlı bilişim güvenliği şirketinden bir yetkili BBC’ye yaptığı açıklamada, bu korsanlık yönteminin "Jailbreakme" adı verilen aracın kullandığı yöntemle aynı olduğunu söyledi.

Jailbreakme adlı araç, iPhone 4 kullanıcılarının Apple tarafından onaylanmamış uygulamaları kullanabilmesini sağlıyor.

Güvenlik yaması
Mobile Safari’yi PDF dosyalarını otomatik olarak açmaktan alıkoymanın tek yolu, telefonun işletim sistemini kırıp "PDF Loading Warner" (PDF Yükleme Uyarıcısı) adlı bir uygulamayı yüklemek.

Bu uygulama bir sefer yüklenince Mobile Safari, PDF dosyalarını açmadan önce kullanıcıdan onay istemeye başlıyor.

Sophos firmasının yetkilisi, güvenlik kaygıları taşıyan kullanıcıların Opera benzeri diğer tarayıcıları kullanabileceğini ancak bu sistemlerin henüz benzer korsanlık yöntemlerine karşı sınanmadığını açıkladı.

Apple firması, henüz Jailbreakme yazılımının kullanımını önleyen ya da ortaya çıkan yeni güvenlik açığını kapatan bir yama çıkarmış değil.

İlgili Linkler

Site içi : on5yirmi5.com iPhone
iPhone : www.apple.com/tr/iphone
Symantec : www.symantec.com
JailBrekMe : www.jailbreakme.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme