Elektronik cihazlar kayıt altına alınıyor

Cep Telefonu
İthal veya imal edilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların elektronik kimlik bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sistemine kayıt edilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Bilgi Teknolojileri v...
EMOJİLE

İthal veya imal edilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların elektronik kimlik bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sistemine kayıt edilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınmasına ilişkin başvurular, ithalatçı veya imalatçı firmalar ile yurt dışından bireysel ithalat yoluyla getirilen cihazların sahipleri tarafından yapılacak.

CEP TELEFONU GETİRENLER DİKKAT

Yurt dışından bireysel ithalat yoluyla getirilen cihazların sahipleri, cihazlarının kayıt altına alınması için ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli belgeleri tamamlayarak GSM işletmecilerinin Abone Kayıt Merkezleri (AKM) ya da gerekli bilgilerin beyanı yoluyla e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapacak. GSM işletmecileri, AKM’lere yapılan başvurulara ilişkin bilgi ve belgeleri kontrol ederek Kuruma gönderecek.

Firmalar, ithalat veya imalat işlemini gerçekleştirdikten sonra, ithal veya imal edilen cihazların kayıt altına alınması için Kuruma başvuracak. Elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınmasına ilişkin firma başvuruları elektronik ortamda yapılacak. Ancak, Kurum tarafından gerekli görülmesi durumunda elektronik ortamda yapılan başvurulara ilişkin evrak da istenebilecek.

İNCELEME VE DEĞERLENDİRME

Kurum, elektronik ortam veya evrak yoluyla yapılan başvurular üzerine bilgi ve belgelerde gerekli incelemeleri yaparak, mevzuat hükümlerine uygun olarak bildirimi yapılan cihazlara ait olan IMEI numaralarını kayıt altına alacak.

Başvuru sahipleri tarafından sağlanan bilgi ve belgelerde eksiklik veya yanlışlık olması durumunda başvuru değerlendirmeye alınmayacak. Başvuru içeriğinde yer alan bilgilerde ya da belgelerde tutarsızlık tespit edilmesi halinde açıklama hanesine gerekçe yazılarak başvuru reddedilecek. Firmanın red gerekçesinde belirtilen sorunu gidermesi halinde başvuru tekrar işleme alınacak.

Evrak yolu ile gönderilmiş olan cihazlara ait elektronik kimlik bilgilerinin teknik kontrollerden geçmemesi durumunda başvuru tümüyle reddedilecek ve durum başvuru sahibine bildirilecek.

ANAKART VE TAKAS CİHAZ BAŞVURULARI

İthalatı, imalatı yapılarak beyaz listeye alınmış elektronik kimlik bilgisini haiz cihazlara teknik servis hizmeti verilmesi amacıyla yedek parça olarak ithal, imal edilen elektronik kimlik bilgisini haiz anakartlar ile ithalatı, imalatı yapılarak beyaz listeye alınmış elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların değiştirilmesi için ithal, imal edilmiş takas cihazlara ilişkin başvurular istenilen bilgi ve belgelerin sağlanması suretiyle yapılacak.

Başvuruda verilen IMEI bildirim listesinde yer alan numaralar, yerine ithal, imal edildikleri takas cihaz veya anakart, Kuruma bildirilip beyaz listeden çıkarılmadıkça, beyaz listeye alınmayacak. Takas cihaz ve anakart değişim bildirimleri yalnızca bunların ithalatçı, imalatçıları tarafından gerçekleştirilecek.
IMEI düzeltme işlemi, bildirim kaydedildikten ve onaylandıktan sonra hatalı olarak bildirildiği fark edilen IMEI numarasının elektronik ortamdaki IMEI Düzeltme menüsü kullanılarak yanlış ve doğru IMEI numarasının girilmesi sureti ile yapılacak.

Firma tarafından duruma ilişkin sunulan dilekçenin ekinde düzeltme istenen IMEI numaraları ve değişiklik bildirimi yapılan ithalatın belge suretleri yer alacak.
Mobil Cihaz Kayıt Sistemi (MCKS) tarafından elektronik kimlik bilgisinin değiştirilmiş olduğu tespit edilen cihazlar; ithalatçı, imalatçı firma tarafından ”imei eşleştirme” menüsü kullanılmak suretiyle tek GSM numarasıyla eşleştirilecek.

KAYIT ÜCRETİ

Kayıt edilecek her bir IMEI numarası için alınacak kayıt ücreti, her yıl Maliye Bakanlığı’nca belirlenen yeniden değerleme oranları doğrultusunda artırılacak.

Firmalar tarafından bugüne kadar anakart değişim ya da takas yöntemiyle değiştirilen ancak hala beyaz listede yer alan IMEI numaraları bugünden itibaren 1 ay içerisinde Kuruma bildirilecek.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme