1,5 milyar insanın akıllı telefonu var

Cep Telefonu
Akıllı telefon pazarı hızlı büyümesini sürdürüyor. IDC’nin 2013 3. çeyrek raporuna göre 2012’de 697 milyon olan toplam akıllı telefon satışı; 2013’ün ilk üç çeyreğinde 712,5 milyona yükseldi. Bu büyüm...
EMOJİLE

Akıllı telefon pazarı hızlı büyümesini sürdürüyor. IDC’nin 2013 3. çeyrek raporuna göre 2012’de 697 milyon olan toplam akıllı telefon satışı; 2013’ün ilk üç çeyreğinde 712,5 milyona yükseldi. Bu büyüme doğrultusunda 3. çeyrekte tüm dünyada gerçekleşen 467.9 milyon telefon satışının yüzde 55.2’sini akıllı telefon satışları oluşturdu.

Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan mobil internet kullanımıyla birlikte akıllı telefonların tüketici tercihlerini tamamen farklılaştırdığını; bunun sonucunda akıllı telefonların, artık günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini vurgulayan Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, IDC’in açıkladığı son raporunu değerlendirdi.

“Akıllı telefon satışı yakında 1 milyarı geçecek”

Ertürk değerlendirme kapsamında yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Dünyada toplam akıllı telefon kullanıcı sayısı 1,5 milyarı buldu. IDC’in raporuna göre, geçtiğimiz yıl 697 milyon olarak gerçekleşen toplam akıllı telefon satışından daha fazlası, 712.5 milyon adetle 2013’ün ilk 9 ayında gerçekleşti. Tüm dünyada 3. çeyrekte gerçekleşen 467.9 milyon telefon satışının yüzde 55.2’sini oluşturan akıllı telefon satışlarında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8’lik bir artış yaşandı. 2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin ise tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor.”

”Türkiye’de satışlar yüzde 77 arttı”

Yaygınlaşan mobil internet kullanımının da etkisiyle, akıllı telefonların rekor kırmaya devam ettiğini dile getiren ve Türkiye’de satılan telefonların neredeyse yüzde 80’ini akıllı telefonların oluşturduğuna değinen Ertürk; ”Akıllı telefon satışları tüm dünyada artmakla birlikte Türkiye’de akıllı telefondaki büyüme oranı; dünyadaki büyüme oranının da üstünde. GFK’nın araştırmasına göre 2013’ün 9 aylık döneminde Türkiye’de telefon satışlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2’lik az artışa rağmen, akıllı telefon satışları yüzde 77 artış kaydetti. Bu gerçekten önemli bir büyüme”  dedi.

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme