Sabah Şerifleriniz Hayr’ Olsun!

Buluşlar
Fırlatılış tarihleri ve isimleri birbiriyle çelişen bu iki uzay aracının ilk görevleri Neptün, Satürn ve Jüpiter’in araştırılması 1989’da tamamlandı ancak, uzay gezginleri büyük boşlukta h...
EMOJİLE

Fırlatılış tarihleri ve isimleri birbiriyle çelişen bu iki uzay aracının ilk görevleri Neptün, Satürn ve Jüpiter’in araştırılması 1989’da tamamlandı ancak, uzay gezginleri büyük boşlukta hareket ediyor.

İkiz uzay gemileri, evrendeki yolculukları sırasında uzaylılar tarafından bulunmaları durumunda onlara Dünya’dan samimi bir mesaj iletmeyi umuduyla, içinde mesajlar, fotoğraflar ve insan kültürüne ait bilgiler taşıyan, 30 santimetrelik bakırdan yapılmış ve oksitlenmemesi için altınla kaplanmış birer plak taşıyor.

Yıldızlararası yolculuklarının şu anki safhasında, Güneş sisteminin sınırlarına yaklaşan iki uzay aracından Voyager 1, yaklaşık 40 bin yıl sonra Camelopardalis takımyıldızı içindeki AC+79 3888 isimli yıldıza yaklaşmış olacak. Voyager 2 ise 296 bin yıl sonra bilinen en parlak yıldız olan Sirius’un yaklaşık 40 milyar kilometre yakınından geçecek.

Voyager 1 ve 2’de bulunan altın plakların çalınması şematik resimlerle gösteriliyor. Plakta Dünya’nın evrendeki yeri, insan yaşamı, Dünya’daki medeniyete dair bilim, sanat, resim ve ses kayıtları bulunuyor. 55 dilde selamlama mesajı bulunan plakta, Türkçe olarak da "Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız. Sabah şerifleriniz hayr’olsun" mesajı bulunuyor.

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme