Fındık kabuğundan kek yaptılar

Buluşlar
Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Alaplı Kasımlı Ortaokulu’nda düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na katılmak için hazırlık yapan 8. sınıf öğrencileri Safiye Demirtaş ve Melika Özc...
EMOJİLE

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Alaplı Kasımlı Ortaokulu’nda düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na katılmak için hazırlık yapan 8. sınıf öğrencileri Safiye Demirtaş ve Melika Özcan, Fen ve Teknoloji öğretmeninin yönlendirmesiyle genellikle çöpe atılan fındık kabuklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirdi.

Öğrenciler el değirmeninde öğüttükleri kabukları az miktarda unla karıştırarak düşük kalorili ve az maliyetli kek hazırladı. Okulda düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na katılanlara ikram edilen kek, lezzetiyle beğenilince öğrencilerin standı büyük ilgi gördü.

Fındık

Öğrenci Demirtaş, yaptığı açıklamada, ilçede fındığın yaygın olarak yetiştirildiğini, tüketilen ürünün kabuğunun genellikle çöpe atılarak kullanılmadığını söyledi.

Öğretmenlerinin yönlendirmesiyle fındık kabuğunun öğütüldüğünde un kıvamına gelebileceğini öğrendiklerini vurgulayan Demirtaş, “İsrafı önlemek için böyle bir proje geliştirdik. Fındık kabuklarını 3 su bardağını dolduracak kadar öğüttük. Ardından bir çay bardağı un kullanarak kekimizi hazırladık. İlçemizde yaygın olarak üretilen fındığın kabuklarını öğüterek yaptığımız kek hem sağlıklı hem de ekonomiktir. Ayrıca çok da lezzetli” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme