En Derinlere İnecek Denizaltı Geliştirildi

Buluşlar
Okyanusların henüz keşfedilmemiş çukurlarına inmek için ‘denizaltı uçağı’ geliştiren Virgin Airlines’ın ardından, ABD’li başka bir firma olan Triton da kendi modelini üretti. &...
EMOJİLE

Okyanusların henüz keşfedilmemiş çukurlarına inmek için ‘denizaltı uçağı’ geliştiren Virgin Airlines’ın ardından, ABD’li başka bir firma olan Triton da kendi modelini üretti. ‘Triton 36000’ adı verilen sarı renkli denizaltı, Pasifik Okyanusu’nda yer alan 10 bin 971 metre derinliğindeki dünyanın en dip noktası Mariana Çukuru’na dalabilecek donanıma sahip.Zengin müşterileri için 1000 metre derinliklere kadar inebilen denizaltılar imal eden Florida merkezli Triton şirketi, bu sefer 9 bin metre ve ötesine ulaşabilecek yeni bir araç sahneye çıkardı.

Yaklaşık 11 ton ağırlığındaki Triton 36000, 3 kişi taşıyabiliyor. Dakikada 153 metre ilerleyebilen araç, 4 buçuk metre uzunluğunda ve 2 buçuk metre genişliğinde. Denizaltının yüksek basınca dayalı ileri teknoloji ürünü borosilikat camı, küre şeklindeki kokpitine geniş bir bakış alanı sağlıyor.

Triton CEO’su L. Bruce Jones, 15 milyon dolar değerindeki ürünlerine şu ana kadar 3 müşterinin ilgi gösterdiğini belirterek, maceracıların ve bilim adamlarının yanı sıra petrol arama çalışmaları yapan firmaların da aracı kullanabileceğini kaydetti. Jones, Triton 36000’in ilk seferinden önce, denizin altında karşılaşacağı en yüksek basıncın yaklaşık 10 katı ile test edileceğini ifade etti.

Mariana Çukuru’na şu ana kadar yapılan ilk ve tek dalış, 1960 yılında ‘Trieste’ denizaltısıyla gerçekleştirilmişti. ABD’li Virgin Atlantic Airlines şirketinin sahibi Richard Branson da, geçtiğimiz aylarda bu çukura inebilecek nitelikteki denizaltı uçağı ‘Virgin Oceanic’i tanıtmıştı. Virgin’in denizaltısı, ilk seferini bu yılın sonlarına doğru yapacak.

(CİHAN)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme