Doğu’nun İlk Gözlem Evi Malatya’da

Buluşlar
Üniversite kampüsünde oluşturulan ayrı bir binada kurulan gözlemevi, test aşamasının ardından bilimsel amaçlı veri almaya başlayacak. Gözlemeviyle birlikte İnönü Üniversitesi’nde açılan Astronom...
EMOJİLE

Üniversite kampüsünde oluşturulan ayrı bir binada kurulan gözlemevi, test aşamasının ardından bilimsel amaçlı veri almaya başlayacak. Gözlemeviyle birlikte İnönü Üniversitesi’nde açılan Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ne de önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrenci alınacak.
 
Gözlemevi Müdürü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuncay Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki dokuzuncu gözlemevinin İnönü Üniversitesi tarafından kurulduğunu kaydetti.
 
Üniversite kampüsü içindeki bu merkezin Doğu’nun da ilk gözlemevi olduğunu belirten Özdemir, uzay çalışmalarının dünyanın geleceğini doğrudan etkileyen faktörlerden biri olduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin de bu alanda ilerlemesini sağlamak amacıyla kurulan gözlemevinin henüz test aşamasında olduğunu ifade eden Özdemir, 10 güne kadar tamamen bilimsel amaçlı verilerin alınmaya başlanacağını kaydetti. Özdemir, ”Burada çift yıldız, gezegen gözlemleri yapacağız. Olası hayat formlarını araştıracağız. Özellikle güneş, güneşteki patlamalar, yıldızlardaki oluşumlar, yeni gezegen oluşumları, uzaydaki hayat ve farklı yaşam türlerinin araştırılması konularında kurulan gözlemevi Türk bilimine de önemli bir katkı sunacak” diye konuştu.
 
Vatandaşlar da gözlem yapabilecek
 
Gözlemevinde işlevi büyük bir teleskopla çalışmalarını yapacaklarını söyleyen Özdemir, teleskobun otomatik olarak kendi konumunu bulabilen gelişmişlikte ve arkasındaki CCD kameralarıyla uzayın fotoğrafını çekebilecek özellikte olduğunu anlattı.
 
Kurulan gözlemevi ile Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ndeki ve farklı üniversitelerdeki astronomi bilimleri akademisyenleriyle işbirliğinde ortak çalışmalar yapmayı planladıklarını kaydeden Özdemir, gözlemevinin Türkiye’nin uzay bilimleri çalışmaları için yararlı olacağına inandığını vurguladı.
 
Dolunay zamanları gözlemevlerinde bilimsel çalışma yapılamadığı için bu dönemlerde halkın da bu alana olan ilgisini geliştirmek amacıyla halk günleri düzenleyeceklerini belirten Özdemir, uzay bilimine ilgi duyan vatandaşların bu dönemlerde gözlemler yapabileceklerini söyledi.
 
Merkezde kalacak yerlerin de planlandığını ifade eden Özdemir, bilimsel amaçlı projeler üzerine çalışmak isteyenlerin gece gözlemevinde konaklayabileceklerini ve çalışmalarını buradan sürdürebileceklerini kaydetti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme