Çin’de 535 milyon yıllık larva bulundu

Buluşlar
Çinli bilim adamları, bir kireç taşının üzerinde yaşayan 535 milyon yıllık dünyanın en eski larvasını buldu. “Science Bulletin” dergisinde yayımlanan makaleye göre, Pekin Ünivers...
EMOJİLE

Çinli bilim adamları, bir kireç taşının üzerinde yaşayan 535 milyon yıllık dünyanın en eski larvasını buldu.

“Science Bulletin” dergisinde yayımlanan makaleye göre, Pekin Üniversitesi ile Çin Bilimler Akademisi tarafından ortak yürütülen çalışma sırasında Şaanşi eyaletinde bulunan larvanın 535 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlendi.

Pekin Üniversitesi’nden Dong Şiping ve Çin Bilimler Akademisi’den Cang Huaçiao tarafından kaleme alınan makalede ağzı ve anüsü bulunmayan larvanın eşsiz bir anatomik yapıya sahip olduğu kaydedildi.

Araştırmacılar, “Vücudunun üzerinde bulunan kabuk aracılığıyla çevresindeki organik maddeleri emerek beslenen larva, bilinen tüm hayvan gruplarından ayrılıyor. Ağzının ve anüsünün olmaması, onun bir yetişkin larva olma ihtimalini ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

Yüksek çözünürlüklü elektron mikroskopla yapılan incelemeler, “eolarva kuanchuanpuensis” adı verilen larvanın beyin ve sinir sisteminin olduğu ve vücudunun üst kısmında sinir hücrelerinin bulunduğu belirlendi. 

Paleozoik dönemin Kambriyen evresinde yaşadığı sanılan larvanın, hareket etmek ve kendisini korumak için vücudunun yan tarafından bulunan üç çift dokunacı kullandığı kaydedildi. Kambriyen evresinde yaşayan diğer canlıların da düşmanlardan korunmak için sert kabukları olduğu biliniyor. 

Yumurta sarısına benzer bir madde üzerinde hayatta kaldığı tahmin edilen larvanın, neyle beslendiği ise henüz bilinmiyor. 

Şimdiye kadar bulunan en eski larva, 150 milyon yıl öncesine aitti. Yengeç larvası, 2015’in ilk aylarında Almanya’da ortaya çıkarılmıştı. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme