Bilim Dünyasını Alt Üst Edecek Buluş

Buluşlar
Ametaller grubunda yer alan Hidrojen’in de oda sıcaklığında iletken olabileceği iddia ediliyor. Almanya’daki Max-Planck Enstitü’de yapılan bilimsel araştırmaların neticesinde Hidroje...
EMOJİLE

Ametaller grubunda yer alan Hidrojen’in de oda sıcaklığında iletken olabileceği iddia ediliyor.

Almanya’daki Max-Planck Enstitü’de yapılan bilimsel araştırmaların neticesinde Hidrojenin de iletken olabileceği ortaya kondu. Bilim adamları Mikhail Eremets ve Ivan Troyan tarafından yapılan bilimsel çalışmada, periyodik cetvelde 1A grubundaki tek ametal olan Hidrojenin, yüksek basınç ve düşük sıcaklıkta metal özellik gösterdiği ortaya kondu.

Yapılan deneye göre, bir miktar hidrojen, alimyum-epoksi maddeye koyuluyor ve hidrojenin tavrı takip ediliyor. Ortam 220GPa basınçta iken sıcaklık 30K’ ye düşürüldüğünde, ortam basıncı 260GP’ya çıkıyor ve başlangıçta olmayan elektrik direnci yüzde yirmi artıyor. Bu şekilde, Hidrojen numunesinin metalik özellik gösterdiği iddia ediliyor.

Bu çalışma beraberinde bazı soruları da getiriyor. Metaller oda şartlarında (cıva hariç) tel ve levha haline getirilebilen katı maddelerdir, Hidrojen ise gaz fazındadır. Bu nedenle, çalışmanın kabul görüp görmeyeceği belli değil.

Eğer kabul edilirse yıllardır aranan oda sıcaklıgındaki en iyi iletken madde de Hidrojen olarak kabul edilmiş olacak.

İLETKEN MADDELER

İletkenlik genellikle metal maddelerle sağlanır. Bu maddelerin iletkenlik sıralaması ise şöyle:

1 – Gümüş

2 – Bakır

3 – Altın

4 – Alimünyum