Bilim Dünyasında Bir İlk

Buluşlar
National Geographic’te yer alan habere göre, bilim insanları ilk defa Güneş’in atmosferinde buharlaşan bir kuyruklu yıldız görüntülemeyi başardı. Kuyruklu yıldızın, Güneş’in çok yakı...
EMOJİLE

National Geographic’te yer alan habere göre, bilim insanları ilk defa Güneş’in atmosferinde buharlaşan bir kuyruklu yıldız görüntülemeyi başardı. Kuyruklu yıldızın, Güneş’in çok yakınından geçen binlerce "Kreutz" buzul parçasından biri olduğu açıklandı.

Kuyruklu yıldız, Güneş’e çok yaklaşan gök cisimlerini takip edebilen NASA’nın SOHO uzay aracı tarafından gözlemlendi. C/2011 N3 adı verilen Kreutz kuyruklu yıldızı, buharlaşmaya başlamadan önce Güneş’in 97 bin 200 kilometre yakınına kadar sokuldu.

C/2011 N3’in öncesinde net bir şekilde gözlemlenen "Lovejoy" kuyruklu yıldızı, Aralık 2011’deki Güneş’i sıyırmayı başarmış ve erimekten kurtulmuştu. Kreutz kuyruklu yıldızlarının, yüzyıllar önce parçalanarak binlerce parçaya ayrılan dev bir buzul kuyruklu yıldızın parçaları olduğu düşünülüyor.

Buzul kuyruklu yıldızlar, ilk olarak 19’uncu yüzyılda yaşamış Alman gök bilimci Heinrich Kreutz tarafından keşfedilmiş ve onun adıyla anılmaya başlamışlardı.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme