7 dolara herkes bilgisayar sahibi olabilecek

Buluşlar
“Keepod” isimli USB stick, aslında içinde Android 4.4 işletim sistemi olan bir cihaz. Bu USB’yi taktığınız bilgisayar sizin kendi özel bilgisayarınız olabiliyor. Her Keepod kullanıcısının tüm ayarları...
EMOJİLE

“Keepod” isimli USB stick, aslında içinde Android 4.4 işletim sistemi olan bir cihaz. Bu USB’yi taktığınız bilgisayar sizin kendi özel bilgisayarınız olabiliyor. Her Keepod kullanıcısının tüm ayarlarını, şifrelerini ve programlarını hafızasında tutabiliyor. 8 GB hafızaya sahip Keepod, özellikle dünyanın çeşitli yerlerinde bilgisayarlara erişimi sınırlı olan gençlere ve çocuklara yönelik planlanmış, maliyetinin ise sadece 7 Dolar olması hedeflenmiş.

Keepod sayesinde eski ve artık kullanılamaz gibi görünen eski dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar bile modern ve işe yarar bir PC’ye dönüşebilecek. Silikon Vadisi’nde yer alan habere göre kullanıcı Keepod’u eski bir bilgisayara bile taksa kendi bilgisayarı gibi kullanabilecek. Böylece her kullanıcının özelleşmiş bilgisayar deneyimini yaşayabilmesi amaçlanıyor. USB’nin takılacağı bilgisayarın harddiski olmasına bile gerek yok.

Ürünün ilk test edildiği Doğu Afrika’nın Mathare bölgesinde, okullardaki çocuklara birer Keepod ve ortak kullanım için sınıflarına bir bilgisayar verilmiş. Kısa bir eğitimden sonra USB’yi teker teker bilgisayarlarda deneyen çocuklar kısa zamanda alışmış ve mobil bağlantı sayesinde İnternete bağlanmışlar. Projenin yaratıcısı Nissan Bahar, çocukların dersler bittikten sonra bile sınıfta kalıp bilgisayarlarını kullandıklarını ve yaşadıkları heyecanı birebir görebildiğini anlatmış. Öğretmenler ise bu projenin, çocukların gelişimine ve düşünme şekillerine büyük faydası olacağına inandıklarını söylemişler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme