3D teknolojisi ile bunu da yaptılar!

Buluşlar
54 yaşındaki İspanyol hastanın göğüs kemiği ve kaburgalarının bir kısmının kanser yüzünden ağır şekilde hasar görmesi, 3D baskı teknolojisini devreye soktu. Hastanın anatomik yapısına özel olarak hazı...
EMOJİLE

54 yaşındaki İspanyol hastanın göğüs kemiği ve kaburgalarının bir kısmının kanser yüzünden ağır şekilde hasar görmesi, 3D baskı teknolojisini devreye soktu. Hastanın anatomik yapısına özel olarak hazırlanan üç boyutlu göğüs kafesi modeli titanyum malzemeden üretildi. Yüksek çözünürlüklü üç boyutlu bilgisayarlı tomografi aracılığıyla hastanın göğsünün görüntülerini alan cerrahlar, hangi bölgelerin değiştirilmesi gerektiğine karar verdikten sonra Anatomics şirketinin yardımıyla tasarımı hazırladı. Titanyum implantlar ilk kez olmuyor ancak bu olayı özel kılan bu implantın hastanın anatomisine birebir uyacak şekilde hazırlanmış olması ve 3D yazıcı aracılığıyla üretilmesi. Hasta, 12 günlük bir iyileşme sürecinin ardından taburcu edildi.

Son tüketicilerin kullandığı MakerBot gibi yazıcılar her ne kadar yüksek seviye işler çıkarsa da bu tarz bir işlem için çok daha profesyonel bir makine gerekiyor. Anatomics 1,3 milyon dolar değerinde elektron ışınlı Arcam 3D yazıcı kullanıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme