Bing Bang Teorisi nedir? Bing bang teorisi kimindir?

Bilim Teknoloji
Bing Bang teorisi nedir? Bing Bang teorisi kime aittir? Bing Bang teorisi nasıl ortaya çıktı? Bing Bang olayı nedir? Büyük Patlama nedir? Büyük Patlama teorisi… Bing Bang Teorisi nedir? Big Bang...
EMOJİLE

Bing Bang teorisi nedir? Bing Bang teorisi kime aittir? Bing Bang teorisi nasıl ortaya çıktı? Bing Bang olayı nedir? Büyük Patlama nedir? Büyük Patlama teorisi…

Bing Bang Teorisi nedir?

Big Bang, tüm evrenin maddesinin ve enerjisinin patlamadan ve sürekli genişlemeden önce başlangıçta tek bir yerde olduğu teorisidir. 1960’lara kadar, bunun geçerli teori olduğuna dair ikna edici bir kanıt yoktu.

Big Bang Teorisi nasıl doğrulandı?

1965 yılında astronomlar Robert Wilson ve Arno Penzias, New Jersey’deki Bell Laboratuvarı’nda Samanyolu’nun dış kısımlarından gelen belirsiz radyo dalgalarını ölçmeye çalışıyorlardı.

Başlangıçta güvercin gübresi üzerine yerleştirdikleri çanaktan bir arka plan sinyali almaya devam ettiler.

Gökyüzünün her tarafından gelen bir radyasyonu saptayan ekip beklenenden daha yüksek bir sıcaklığı fark ettiler. Güvercin gübresinden kaynaklandığını düşündükleri bu beklenmeyen olay, gübreyi temizlemelerine rağmen devam etti.

Princeton yakınlarında çalışan Robert Dicke’in başında olduğu bir ekip de kozmik mikrodalga arka alan ışınımına dair deliller bulmaya çalışıyordu.

Bu ekip Penzias ve Wilson’un bu keşfi yanlışlıkla yaptıklarını fark etti.

İki grup arasında telefon görüşmesi trafiğinin ardından sinyalin, ateş topu aşamasında oluşan kozmik mikrodalga radyasyonuyla tutarlı olduğunun farkına varıldı

İki ekip de makalelerini 1965 yılında Astrophysical Journal ‘da yayımladı. Bu keşif Wilson ve Penzias’a 1978’te Nobel Fizik Ödülü’nü getirdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme