Nobel ödülü bir Türk’e verildi

Bilimadamları
Nobel Kimya Ödülü’ne Tomas Lindahl, Paul Modrich ve Aziz Sancar layık görüldü. Aziz Sancar kimdir? Prof. Dr. Aziz Sancar 1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin 7’ncisi olarak dünya...
EMOJİLE

Nobel Kimya Ödülü’ne Tomas Lindahl, Paul Modrich ve Aziz Sancar layık görüldü.

Aziz Sancar kimdir?

Prof. Dr. Aziz Sancar 1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin 7’ncisi olarak dünyaya geldi. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD’ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı.

Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Aynı zamanda üç bilim insanı daha DNA üzerine yaptıkları çalışma sayesinde Nobel Ödülü’nü kazandılar.

KANSERE KARŞI BÜYÜK ÇALIŞMA

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ”sirkadiyen saat (ritmik saat) ” buluşuna imza attı. Kuzey Carolina Üniversitesi biyokimya ve biyofizik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. aziz sancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser konusunda önemli çalışmalar yapıldığını belirtirken, kanser mekanizmasının 10 yıl içinde çözüleceğine inandığını söyledi. Ancak kanserin nasıl olduğunu çözümlemenin onu tedavi etmek anlamına gelmediğine işaret eden sancar, tedavi konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu belirtti.

AZİZ SANCAR ÖDÜLÜNÜ NE ZAMAN ALACAK?

Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine sunulacak.

Nobel Kimya Ödülü geçen yıl yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkân veren mikroskop teknolojisini geliştiren Stefan Hell, Eric Betzig ve William Moerner isimli araştırmacılara verilmişti.

Yarın edebiyat ödülünün sahibi açıklanacak. Merakla beklenen Barış Ödülü ise cuma günü belli olacak. Pazartesi günü ise ekonomi ödülü duyurulacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme