Léon Foucault kimdir?

Bilimadamları
11 Şubat 1868’de ölmüştür. Işık hızının değerin 1850 yılında %1’den daha az hata payı ile ölçmeyi başarmıştır. Jiroskopun (özellikle yüksek hızlı taşıtlarda yön tayininden kullanılan vazge...
EMOJİLE

11 Şubat 1868’de ölmüştür. Işık hızının değerin 1850 yılında %1’den daha az hata payı ile ölçmeyi başarmıştır.

Jiroskopun (özellikle yüksek hızlı taşıtlarda yön tayininden kullanılan vazgeçilmez cihaz) da mucididir .

Bilimsel çalışmalarına tıp ile başlayan Foucault kana karşı olan korkusu sebebi ile fizik alanına kaymıştır.

1862 yılında Légion d’Honneur nişanı almış, 1864 yılında İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi’ne (Royal Society) seçilmiştir.

1868 yılında hızlı gelişen bir MS (multiple sklerozis) sebebi ile ölmüştür. Adı Eiffel Kules’ine kazınan 72 isimden biridir.

Foucault Sarkacı

Umberto Eco’nun kitabına da ismini veren dünyanın kendi ekseni etrafında dönmekte olduğunu kanıtlayan ve Jean Bernard Leon Fucault tarafından tasarlanan düzenek.

Bir sarkacın asılma noktası değiştiği halde salınımı değişmediğini gözleyen Foucault, bağı yeterince uzun bir sarkaç harekete geçirildiğinde, bunun salınım düzeninin değişmeyeceğini, ancak zeminin, yani Dünya’nın hareket ediyor görüneceği kuramını geliştirmiştir. Eğer Dünya dönüyorsa, Dünya ile birlikte sarkacı izleyen gözlemciler de dönecekler, buna karşın sarkacın salınım düzlemi hareketsiz kalacaktı. Bu nedenle sarkacın salınım düzlemi gözlemcilere göre yavaşça hareket ediyor gibi görünecekti.

Sarkaç deneyi 1851 yılında yapılmıştır.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme