Julius Richard Petri kimdir?

Bilimadamları
31 Mayıs 1852 tarihinde doğan Julius Richard Petri bakterilerin faaliyetleri ve neden oldukları hastalıkların incelenmesini sağlayan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilem petri kabını icat etti. B...
EMOJİLE

31 Mayıs 1852 tarihinde doğan Julius Richard Petri bakterilerin faaliyetleri ve neden oldukları hastalıkların incelenmesini sağlayan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilem petri kabını icat etti.

Berlin’de Kaiser-Wilhelm Askeri Akademisi’nde tıp eğitimi alan Petri, kariyerinin en verimli yıllarında modern bakteriyolojinin babası olarak kabul edilen Robert Koch ile İmparatorluk Sağlık Bürosu’nda çalıştı.

Koch’un asistanlığını yaptığı süre içinde, su yosunlarından elde edilen bir tür jel olan agar ile ürettikleri kaplarda bakterileri inceleyen Petri, daha sonra bu alanda çalışmalarını ilerletti ve ‘petri kabını’ geliştirdi. Petri kabında tek hücreden bakterileri çoğaltabilen veya kolonileri ayrı ayrı inceleyebilen bilim insanları, bakterilerin neden oldukları hastalıkları da ortaya çıkarma şansını elde etti.

Google’ın hazırladığı interaktif doodle, temizlenen petri kaplarını gösteriyor. Ayrıca bakterilerin kaplarda büyümesi ve yayılması görülüyor.

Biyolojiye yaptığı katkılarla adını günümüze ulaştıran Petri, 20 Aralık 1921’de öldü.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme