Higgs: ‘Tanrı Parçacığı’ espriydi

Bilimadamları
BBC İskoçya servisine konuşan İngiliz profesör, "Her şeyden önce ben bir ateistim. Bildiğim ikinci şey ise bu ismin bir tür espri sonucu verildiği. Ve pek de iyi bir espri değildi. Bunun yanlış a...
EMOJİLE

BBC İskoçya servisine konuşan İngiliz profesör, "Her şeyden önce ben bir ateistim. Bildiğim ikinci şey ise bu ismin bir tür espri sonucu verildiği. Ve pek de iyi bir espri değildi. Bunun yanlış anlamalara neden olabileceği düşünüldüğünde, bu ismin verilmesinin doğru olmadığı görüşündeyim" dedi.

"Tanrı Parçacığı" tabiri ilk olarak 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman ve bilim yazarı Dick Teresi tarafından kullanılmıştı.

HIGGS BOZONU NEDİR?

Evrenin başlangıcı kabul edilen Büyük Patlama’nın saniyenin milyonda biri kadar ertesinde ilk parçacıklar da etrafa saçıldı. Bu parçacıklar saf enerjiydi,  bir kütleleri yoktu. Onlara kütle kazandıran mekanizmanın “Higgs Bozonu” olduğu 1964 yılında ortaya atıldı. Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü (CERN) yetkililerinin Temmuz ayındaki açıklamasıyla 48 yıllık teori deneysel olarak da kanıtlandı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda geçtiğimiz yaz keşfedilen kainatın temel parçacığının kalıntılarıyla ilgili inceleme sonuçlarını açıklayan CERN yetkilileri, uzun zamandır aranan Higgs Bozonu’nun bulunduğuna dair ‘güçlü işaretler’ olduğunu bildirmişti. CERN’den yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında elde edilen veriler, geçtiğimiz sene bulunan parçacığın, ‘Higgs Bozonu’nun ‘bir versiyonu’ olduğunu gösteriyor.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme