Bulutları Böyle Deldi

Bilimadamları
Geçen 16 Mayıs günü başarılı bir şekilde son görevini yerine getirmek üzere uzaya fırlatılan Amerikan uzay mekiği Endeavour, fırlatma sonrası atmosferdeki bulutları yarıp geçerken ilginç bir görüntü o...
EMOJİLE

Geçen 16 Mayıs günü başarılı bir şekilde son görevini yerine getirmek üzere uzaya fırlatılan Amerikan uzay mekiği Endeavour, fırlatma sonrası atmosferdeki bulutları yarıp geçerken ilginç bir görüntü oluşturdu.

Dünya yörüngesinde 340-400 km yükseklikte 13 yıldır yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kenetlenen Amerikan uzay mekiği Endeavour’un iki astronotu Gregory Chamitoff’la Andrew Feustel, ilk araç dışı uzay yürüyüşünde bazı parçaları yenilemek ve yeni anten takmak için yörüngenin yer çekimsiz ortamında çalışmaya başladı.

Endeavour’un en önemli görevi ise UUİ’ye evrenin oluşumu sırasında ortaya çıktığı belirtilen, ama bugüne kadar tespit edilemeyen “anti-madde” üzerine araştırmalar yapacak olan 7 ton ağırlığında ve 2 milyar dolar değerindeki “Alpha 2 Manyetik Spektrometre” aracını (AMS2) yerleştirmek.

Haber Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme