Astronotlar Uzaya Biletle Gidecek

Bilimadamları
zmir’deki NASA Uzay Kampı’nı ziyaret eden son uçuşu yapan Atlantis Uzay Mekiği ekibinin Komutanı Christopher Ferguson, NASA’nın uzaya çıkma işini özel şirketlere bıraktığını, önümüzd...
EMOJİLE

zmir’deki NASA Uzay Kampı’nı ziyaret eden son uçuşu yapan Atlantis Uzay Mekiği ekibinin Komutanı Christopher Ferguson, NASA’nın uzaya çıkma işini özel şirketlere bıraktığını, önümüzdeki yıllarda astronotların özel şirketlerden sağlanan araçlarla uzaya çıkacağını söyledi.

NASA’nın son uzay mekiği görevini yapan STS-135 Atlantis Uzay Mekiği’nde görevli Komutan Christopher Ferguson, Pilot Douglas G. Hurley, Uçuş Uzmanları Sandra Magnus ve Rex Walheim, İzmir Uzay Kampı’nı ziyaret ederek deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Atlantis Uzay Mekiği ve Uluslar arası Uzay İstasyonu’nda yaşadıklarını öğrencilere anlatan ekip daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atlantis’in 8-21 Temmuz tarihleri arasında yaptığı seferle 30 yıllık uzay mekiği görevlerinin sona ermesinin üzüntü verici olduğunu söyleyen Komutan Christopher Ferguson, NASA’nın daha yeni uzay görevlerini yerine getirmek için uzay mekiği programına son vermek zorunda olduğunu ifade etti.

Ferguson, "Uzay mekikleri alt yörüngeye çıkıp orada kalacak şekilde yapılmış araçlar. Ancak artık Mars’a ya da daha uzak uzay görevlerine çıkmak gerekiyor. Bunun için de NASA mevcut programı sonlandırarak daha teknolojik araçlar geliştirme yoluna gitti. Uzay mekiği programları bu amaçla sonlandırıldı" dedi.

ASTRONOT İÇİN BİLET

NASA’nın uzay mekiği programını sonlandırmakla uzaya çıkma işini özel sektöre bıraktığını anlatan Ferguson, bundan sonra NASA astronotlarının uzaya bu şirketlerden sağlanacak araçlar ya da bilet alarak çıkacaklarını söyledi.

ABD’de bulunan 4 şirketin şimdiden uzaya çıkmak için çalışmalar yaptıklarını ve 2015 ya da 2016 yılında bu çalışmaların sonuçlanmış olacağını anlatan Ferguson, "Boeing, Blue Origin, Sierra Nevada ve Space X firmaları uzaya çıkma konusunda çalışmalar yapıyor. Bu şirketler ya uzaya çıkacak araçları satacaklar ya da bilet karşılığı koltuk satışı yapacaklar. Bundan sonra NASA astronotları da özel şirketlerden sağlanan araçlar ya da koltuk satışı yöntemiyle uzaya çıkacaklar. Günümüzde bulunan havayolu şirketleri bir çeşit uzay yolu şirketi olacak" diye konuştu.

NASA YENİ ARAÇLAR GELİŞTİRECEK

NASA uzay mekiklerinin özellikleri gereği alt yörüngede seyahat kalabildiğini sözlerine ekleyen Ferguson, "NASA bu işi özel şirketlere bıraktıktan sonra alt yörüngeden çıkıp üst yörüngeye seyahat edebilecek yeni araçlar geliştirecek" dedi.

Ferguson geçen hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’na gıda maddesi götüren kargo aracında meydana gelen kazanın incelendiğini, bu kazanın sebebinin bulunmaya çalışıldığını dile getirerek, "Bu kazanın sebebini bulmak çok önemli. Çünkü bu Rus aracında kullanılan roket bundan sonraki seferlerde de gerek Ruslar gerekse Japonlar tarafından kullanılacak" diye konuştu.

Astronotlar uzayda bulundukları süre içerisinde UFO olarak adlandırılan kimliği belirsiz uzay aracı görmediklerini de ifade ettiler. Uçuş Uzmanı Rex Walheim, "Özellikle çok baktım ancak hiç bulamadım. Ancak bu uzayda bizden başka canlıların olmadığı anlamına gelmiyor" dedi.

Ekip İzmir Uzay Kampı’nın yanı sıra NATO’nun İzmir’de bulunan tesisleri ve İzmir’de bulunan ABD Hava Kuvvetleri unsurlarını ziyaret etti.

DHA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme