Windows XP ölümüne terk edildi

Bilgisayar
Habertürk’te yer alan habere göre, Microsoft, 13 yıl önce piyasaya sürülen ve ilk bir kaç yılda 400 milyondan fazla satan xp’den bugün (8 Nisan) itibariyle desteğini çekiyor. Bu, milyonlar...
EMOJİLE

Habertürk’te yer alan habere göre, Microsoft, 13 yıl önce piyasaya sürülen ve ilk bir kaç yılda 400 milyondan fazla satan xp’den bugün (8 Nisan) itibariyle desteğini çekiyor. Bu, milyonlarca bilgisayarda yüklü olan Windows XP’nin kaderine terkediğildiği anlamına geliyor. 

Microsoft’un Wİndows XP’den desteğini çekmesi elbete bilgisayarlardaki XP’lerin bir daha çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak Microsoft, bundan sonra XP için hiç bir güncelleme sunmayacak. Bu durum da XP’yi yeni nesil virüslere ya da trojanlara karşı savunmasız hale getirecek. Bu nedenle bilgisayarınızda bir çok güvenlik açığı oluşacak. Ayrcıa XP kullanıcıları Microsoft’un hiç bir yeniliğinden de yararlanamayacak. Microsoft firması XP kullanıcılarına siber saldırılara maruz kalmamaları için yeni 8.1 sürümüne geçmelerini öneriyor. 

Dünya üzerinde Windows işletim sistemini kullananların yüzde 48’i Windows 7 kullanıyor. Windows 7’yi ise yüzde 27 ile XP kullanıcıları takip ediyor. Sadece yüzde 11’lik bir kesim Windows’un son işletim sistemi 8 ve 8.1’i kullanmakta. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme