Windows 7’niz Hızlı Kapansın

Bilgisayar
Windows 7’deki en iyi yeniliklerden bir tanesi de işletim sisteminin eskine göre çok daha hızlı açılabilmesi. Ancak görünüşe bakılırsa aynı geliştirme, kapanış süreleri için geçerli değil. Windo...
EMOJİLE

Windows 7’deki en iyi yeniliklerden bir tanesi de işletim sisteminin eskine göre çok daha hızlı açılabilmesi. Ancak görünüşe bakılırsa aynı geliştirme, kapanış süreleri için geçerli değil.

Windows 7’nizin yavaş kapanmasından şikayetçiyseniz, bu 3 pratik yol ile kapanışı optimize edebilir ve PC’nizin başından daha çabuk ayrılabilirsiniz.

1. Uygulama kapatma zaman aşımını düşürün

Windows, kapanmadan önce çalışan tüm işlemleri düzgün bir şekilde kapatmaya çalışır. Bir hizmet hemen kapanmazsa, Windows birkaç saniye bekler ve kullanıcıya bir soru sorar. Bu bekleme süresi bir kayıt anahtarı yoluyla düzenlenebilir.

Başlat menüsü arama çubuğuna regedit yazarak kayıt düzenleyiciyi açın. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControl anahtarına gelin ve WaitToKillServiceTimeout değerine çift tıklayın. Değeri 12000’den (12 saniye) 2000’e (2 saniye) değiştirin.

Ardından ikinci bir ince ayar için kayıt defterinde şu konuma gidin:

HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop

WaitToKillAppTimeout değerine çift tıklayın. Bu girdiyi bulamıyorsanız sağ tıklayıp Yeni > Dizi değeri’ni seçerek oluşturabilirsiniz. Bu girdiye de 2000 değerini verin.

Aynı kayıt defteri anahtarı içindeki AutoEndTasks girdisine çift tıklayın ve değerini 1 olarak değiştirin.

2. Hızlı kapatma kısayolu oluşturun

Windows 2000’den beri Windows, bir uzaktan kapatma aracıyla geliyor. Bu aracı komut satırıyla kontrol etmek mümkün, ancak bir kısayol aracılığıyla bunu çok daha hızlı yapabilirsiniz.

– Masaüstünüze sağ tıklayın, Yeni > Kısayol’u seçin.
– Konum alanına shutdown.exe -s -t 00 -f yazın, İleri’ye tıklayın ve kısayolunuza açıklayıcı bir isim verin. Bitir’i tıklayın.

Artık bu kısayola tıklayarak bilgisayarınızı hemen kapatabilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme