Virüslerle ilgili bilinmeyen 5 güvenlik efsanesi

Bilgisayar
Tehditlerin yaygınlaşması, bu konudaki bilinci her zaman artırmayabiliyor.Uzmanabi.com’da yer alan; güvenlik konusunda kulaktan kulağa dolaşan, ancak aslı olmayan 5 antivirüs efsanesi. Dosy...
EMOJİLE

Tehditlerin yaygınlaşması, bu konudaki bilinci her zaman artırmayabiliyor.Uzmanabi.com’da yer alan; güvenlik konusunda kulaktan kulağa dolaşan, ancak aslı olmayan 5 antivirüs efsanesi.

Dosya indirmezseniz virüs bulaşmaz

Virüsler, sadece indirdiğiniz dosyalardan değil, kullandığınız yazılımlardaki açıklardan da bulaşabilir. Bu olay bazen sizin haberiniz olmadan gerçekleşebilir. Örneğin yıllarca zararsız olan bir web sitesi, hacker’ların hedefi haline gelerek saldırı kaynağı haline gelmiş olabilir.

Antivirüs, iyi çalışan PC’mi yavaşlatır

PC’nizin düzgün çalışması, içinde virüs yaşamadığı anlamına gelmez. Bazı virüsleri antivirüs olmadan fark etmeniz mümkün olsa da bazıları, izini bile belli etmeyebilir. Bu, özellikle keylogger’lar ve botnet zararlıları için geçerli bir durumdur. Örneğin “ratting” adı verilen bir yöntem, laptop’unuzun webcam ışığını devre dışı bırakarak, siz farkında olmadan kaydedilmenize izin veriyor.

Evet Antivirüslerin PC’nize bir miktar yük getirdiği doğru bir önermedir, ancak tam bir sistem taraması yapmadığınız sürece bunu pek fark etmeyeceksiniz.

Tüm antivirüsler birbirine benzer

Bağımsız kuruluş AV-Test’in yaptığı testler, güvenlik çözümlerinin zararlı algılama yeteneklerin önemli farklılıklar içerebildiğini gösteriyor. Ücretli seçenekler genellikle daha iyi olsalar da, AVG ve Avast gibi iyi ücretsiz antivirüsler de var.

Windows kullanmıyorum, o yüzden antivirüse gerek yok

Windows’un bilgisayarlardaki pazar payı yaklaşık yüzde 90 olduğundan zararlıların asıl hedefinde o var. Ancak bu, diğer işletim sistemlerinin tamamen güven içinde olduğunu göstermiyor. Örneğin yüzde 6 pazar payına sahip Max OS X, geçtiğimiz birkaç sene içinde önemli saldırılara maruz kaldı. 2012’de yaşanan saldırıda 600 bin bilgisayar etkilenmişti.

Virüsler bana bulaşmaz, çünkü …

Bazı kullanıcılar, virüslere ve getireceği tehlikelere karşı pekde bilinçli ve tedbirli davranmayabilirler. Bu kullanıcılar, genellikle “bilgisayarım zaten çok yavaş”, “çalınacak hiçbir şeyim yok” veya “ben internetten hiçbir şey almıyorum” gibi sebepler öne sürüyorlar.

Ancak zararlıların birer program olduklarını ve programlandığı işi yaptıklarını unutmamak gerekiyor. Eğer bir zararlı sisteminize keylogger kurduysa, yazdıklarınız değerli olsun veya olmasın her zaman kaydedilecektir. Bilgisayarınızı “önemli” işler için nadiren kullanıyor olsanız bile zararlılar, bazı sorunlara yol açabilirler. Örneğin web kameralarını izlemek isteyen binlerce insan var ve bunu basit araçlarla yapabiliyorlar. Bir keylogger, sosyal ağ veya e-posta hesabınızla ilgili detayları toplayıp size özel bir saldırı düzenlenmesine de olanak tanıyabilir.

Kısacası zararlılardan korunmamak gibi bir şansınız pek yok. Dahası, zararlılar bulaştıktan sonra yüklediğiniz antivirüsün PC’nizi tam olarak temizlemeyebileceğini de unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla virüslere maruz kalmadan önce bir antivirüs yüklemenizde fayda var.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme