Uzayın Çöpü Balık Ağıyla Toplanacak

Bilgisayar
Dünya yörüngesindeki kullanılmayan uydular ya da uzay araçlarından arta kalan parçalara çare bulmak isteyen Japon Uzay Ajansı (JAXA), 100 yıldır balık ağı üreten bir firmayla çalışmaya başladı. Nitto ...
EMOJİLE

Dünya yörüngesindeki kullanılmayan uydular ya da uzay araçlarından arta kalan parçalara çare bulmak isteyen Japon Uzay Ajansı (JAXA), 100 yıldır balık ağı üreten bir firmayla çalışmaya başladı. Nitto Seimo Co adli şirket, birkaç kilometre uzunluğunda ince metal bir ağ üretecek. Bu ağ, bir uydu aracılığı ile yörüngeye oturtulacak. Dünya’nın yörüngesinde dönerken çöpleri toplayacak olan ağ, zaman içinde elektrikle yüklenip Dünya’nın manyetik alanı tarafından yere doğru çekilecek. Hesaplamalar doğru çıkarsa çöple dolu ağ, atmosfere girince yanıp buharlaşacak.

 

KALINLIĞI 1 MM.

Firmanın 6 yıldır üzerinde çalıştığı güçlü metalden yapılan ağ, 1 milimetre kalınlığında 3 tabakadan oluşuyor. Dünya yörüngesinde 10 milyon parça uzay çöpünün olduğu tahmin ediliyor. 2006’da yörüngedeki ufak bir devre parçası, Atlantis uzay mekiğinin kalorifer borusunu delmişti.

 

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur