Uzayı Türkiye’den İncelediler

Bilgisayar
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Çanakkale‘ye gelen öğrenci ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, ”Space Studio” (Uzay Atölyesi) Projesi kapsamında astronomi eğitimi aldı. Çanakkale...
EMOJİLE

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Çanakkale‘ye gelen öğrenci ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, ”Space Studio” (Uzay Atölyesi) Projesi kapsamında astronomi eğitimi aldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından düzenlenen proje kapsamında Türkiye’nin yanı sıra Estonya, Litvanya, Slovakya, İspanya, Fransa, Romanya ve Macaristan’dan gelen 24 kişi ÇOMÜ Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi’nde bir haftalık kamp yaptı.

Proje Koordinatörü Uzman Gözde Sütçü, projenin temel amacının astronomi eğitim vermek olduğuna işaret eden Sütçü, ”Temel astronomi eğitiminin yanında başka güzel hedeflere de hizmet ediyoruz. O da farklı kültürlerin tanınması, ön yargıların yıkılmasıdır” dedi.

Sütçü, projeye katılanların karşılıklı olarak ülkelerinin tarihlerini öğrenme fırsatı yakaladığını ifade ederek, ”AB’ye üyelik sürecinde olan Türkiye için diğer ülkelerin sahip olduğu yanlış bakış açılarının değişmesi bu tarz projelerde büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Proje eğitmeni ve Strazburg Üniversitesi Uluslararası Uzay Üniversitesi öğretim görevlisi Halit Mirahmetoğlu ise ilk olarak güneş sisteminin anlatımıyla başladıkları projede, katılımcılarla yıldızlara ve daha uzaktaki galaksiler ile evrenin sınırlarına doğru yolculuğa çıkıldığını anlatarak, uzaya olan bakış açılarının değiştirildiğini ifade etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme