Ünlü Matematikçi Öldü

Bilgisayar
Gelfand’ın oğlu Sergey Gelfand, babasının, ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı New Brunswick kentinde tedavi gördüğü hastanede doğal nedenlerden yaşamını yitirdiğini belirtti. ABD’nin...
EMOJİLE

Gelfand’ın oğlu Sergey Gelfand, babasının, ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı New Brunswick kentinde tedavi gördüğü hastanede doğal nedenlerden yaşamını yitirdiğini belirtti.

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nin en seçkin matematik profesörlerinden olan Gelfand, yaptığı öncü araştırmalar, yetiştirdiği matematikçiler ve uzak bölgelerde yaşayan matematikçilerin kazandırılmasına katkı sağlamak amacıyla Rusya ve ABD‘de oluşturduğu mektupla eğitim okullarıyla tanınıyordu.

Gelfand ile birlikte çalışan, Rutgers Üniversitesi’nden Profesör Vladimir Retakh, ünlü matematikçinin sunum teorisi hakkındaki çalışmasının modern fiziğin temelini oluşturduğunu ve integral geometri konusundaki araştırmasının da tıbbi görüntüleme cihazlarının geliştirilmesinde çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Hayatı boyunca matematiğin pek çok alanında 30 kitap, 800’den fazla makale yazan ve çok sayıda ödül kazanan Gelfand, 1978’de Wolf Matematik Ödülü’ne, 1989’da Japonya tarafından insanlığa önemli hizmetleri geçmiş kişiler için verilen Kyoto Ödülü’ne ve 2005 yılında Amerikan Matematik Derneğinin, hayat boyu elde ettiği başarılar dolayısıyla verdiği Steele Ödülü’ne layık görülmüştü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme