“Türk Çocukları Uzaya Gidecek”

Bilgisayar
Kennedy Uzay Merkezi’nden 1984’de fırlatılan Challenger Uzay Mekiğinin pilotu, NASA‘dan emekli astronot Jon Andrew McBride, korkutucu olmadığını belirttiği uzay yolculuğunu, "ot...
EMOJİLE

Kennedy Uzay Merkezi’nden 1984’de fırlatılan Challenger Uzay Mekiğinin pilotu, NASA‘dan emekli astronot Jon Andrew McBride, korkutucu olmadığını belirttiği uzay yolculuğunu, "otoyolda araba kullanmaya" benzetti.

Uzay Kampı Türkiye ziyareti sırasında konuşan astronot McBride, uzay yolculuğu deneyimini paylaştı.
Yolculuk öncesi gerekli kontrollerin defalarca yapılması, iyi bir hazırlanma süreci geçirilmesi nedeniyle uçuş deneyimi sırasında önemli bir tehlike yaşamadıklarını belirten McBride, birkaç küçük sorun ortaya çıktığını, ancak bunların korkutucu boyutta olmadığını söyledi. McBride, "Uzay yolculuğu tehlikeli mi?" sorusuna gülerek, "Uzaya gitmek otoyolda araba kullanmak gibi. Zor ya da korkutucu değil" yanıtını verdi.

 Challenger Uzay Mekiği ile gerçekleştirdiği 8 günlük uzay yolculu ğunda yoğun çalıştıklarını kaydeden McBride şöyle konuştu:

"Günde 16 saat çalıştık. Orada, sıkılmak ya da başka bir şey düşünmek için zamanınız olmuyor. Yalnızca işimize konsantre olduk. Uçmayı seviyorum. ‘Uzaya tekrar gitmek ister misin’ diye sorsalar kesinlikle ‘Evet’ derim. Tekrar gitmeyi çok isterim."

Görevi nedeniyle ailesinden uzun süreler ayrı kaldığını, bu nedenle 8 günlük yolculukta çok fazla özlem hissetmediğini söyleyen astronot McBride, "Döndüğümüzde hem mutluyduk, hem mutsuz. Görevimizi başarıyla yerine getirdiğimiz için mutluyduk ama yolculuğun bitmesi nedeniyle de mutsuzduk. Orada olmak güzeldi" dedi.
Astronot McBride, "Bir dünyalı olarak uzaydan dünyaya bakmanın inanılmaz bir tecrübe olduğunu" ifade ederek, unutamadığı anı şöyle anlattı:

"Yolculukta unutamadığınız an denince aklıma kargo kapaklarının ilk açılma anı geliyor. İlk gördüğüm şey Avustralya kıtasıydı. O anı unutamıyorum. İnanılmaz bir görüntüydü."

Türklerin uzaya ilgisini de değerlendiren astronot McBride, özellikle çocuklara tavsiyelerde bulundu. McBride, çalışmanın önemini vurgulayarak, çocuklara bilime yönelik çalışmalarını önerdi. Çalışmak kadar inanmanın da gerekli olduğunun altını çizen McBride, "Uzaya gideceğinize inanın. Bugünün hayali, yarının gerçeği" dedi.
Ağustos 1979’de astronot olan Jon Andrew McBride, 1989’da NASA’dan emekli olarak Kennedy Uzay Merkezi’nde çalışmaya başladı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme