Teknoloji Dünyasında Şok Karar!

Bilgisayar
PDA (Personal Digital Asistant) denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk gelen üreticilerden birisi Palm idi. Treo serisi cihazlarıyla küresel pazarda ün salan Palm, zamanla yaşanan hızlı değişimlere, ...
EMOJİLE

PDA (Personal Digital Asistant) denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk gelen üreticilerden birisi Palm idi. Treo serisi cihazlarıyla küresel pazarda ün salan Palm, zamanla yaşanan hızlı değişimlere, teknolojik gelişmelere ayak uyduramamaya başlamıştı. Apple gibi yeni rakiplerle yüzleşmek zorunda kalan Palm, sürekli kan kaybına uğramaktaydı. Ancak firmanın CEO’su John Rubinstein, 2009 yılında düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) teknoloji meraklılarının karşısına ”farklı” bir şeyle çıkmıştı. QWERTY klavyeli Palm Pre ve webOS platformu. Rubinstein’a göre webOS platformu sayesinde Palm eski günlerine geri dönecekti. Palm Pre’yi daha sonra Pixi, Pre Plus ve Pixi Plus gibi modeller izlemişti. Pre Plus ve Pixi Plus’da, Pre ve Pixi’ye kıyasla bir takım donanımsal güncellemeler (daha fazla RAM vs) göze çarpıyordu.
 
Tarih 2010 yılının nisan ayını gösterdiğinde Hewlett-Packard önemli bir duyuru gerçekleştirdi. HP, 1.2 milyar dolar karşılığında PDA konusunda yılların deneyimine sahip Palm firmasını bünyesine katmıştı. Satın alma sürecinin ardından daha hızlı işlemcisiyle Palm Pre 2 tanıtıldı. Pre 2’nin ardından lanse edilen mobil cihazlarda Palm’ın değil, HP’nin logosunu görmeye başladık. Bazıları bu durumu başlarda yadırgadı, bazıları ise fazla önemsemedi.

Bu arada gerek akıllı telefonlarda gerekse tabletlerde, dünya çapında Android ve iOS egemenliği söz konusu olmaya başlamıştı. QWERTY klavyeli Pre 3, kredi kartı ebatlarındaki Veer ile HP’nin webOS 3.0 desteği sunan ilk tablet bilgisayarı TouchPad beklenen çıkışı bir türlü yakalayamamıştı. HP’nin kredi kartı boyutundaki akıllı telefonu Veer’da büyük indirimler yapıldığına dair haberlere rastlıyorduk. En son Best Buy, HP’ye sipariş verilen 270.000 tane TouchPad’in sadece 25.000’ini satabildiklerini belirtmiş ve bu gidişatın üzerine HP’den para iadesi istemişti.

HP, bugün 2011 yılı üçüncü çeyrek finansal açıklamalarının yanısıra webOS destekli tablet bilgisayar ve akıllı telefon projelerini durdurma kararı aldığını açıkladı. Bu durumun teknoloji dünyasında şok etkisi oluşturduğunu söylemek mümkün. Henüz piyasaya sürülmeyen daha hızlı işlemciye sahip (1.5 GHz çift çekirdekli) TouchPad 4G’nin akıbeti belirsiz. webOS platformunun ise başka firmalara lisanslamaya çalışılacağı düşünülüyor.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur