Tek Obez İnsanlar Değilmiş!

Bilgisayar
Bilimadamları şimdiye kadar, standart teorilerle açıklanamayacak büyüklükte bazı gezegenler keşfetti. Bu gezegenlerin büyüklüklerine ilişkin ölçümler tahmin edilenleden yüzde 30 daha fazla olabiliyor....
EMOJİLE

Bilimadamları şimdiye kadar, standart teorilerle açıklanamayacak büyüklükte bazı gezegenler keşfetti. Bu gezegenlerin büyüklüklerine ilişkin ölçümler tahmin edilenleden yüzde 30 daha fazla olabiliyor.

‘Sıcak Jüpiter’ adı verilen ve şimdiye kadar sadece sıcak gazları genleşmesi ile açıklanan bu dev gezegenelerin nasıl bu kadar büyüdüğü, hazırlanan yeni bir bilgisayar simülasyonu ile açıklığa kavuşuyor.

Amerikan Uzay Bilimleri Derneği’nin son toplantısında açıklanan simulasyona göre, ‘Sıcak Jüpiter’ler ilk dönemlerinde merkezdeki yıldızın etrafında eliptik bir yörünge izliyor. Eliptik yörünge de gezegenlerin yapısındaki gazların ısınarak genleşmesine ve gezegenin hacminin artmasına neden oluyor.

Zaman içinde yörünge daha dairesel bir durum alınca da soğuyan ortam sıcaklığı gazların yoğunlaşmasına ve gezegenin hacim kaybetmesine neden oluyor.

Simülasyonu değerlendiren California Üniversitesi’nden Jonathan Fortney, yapılan bu açıklamanın mümkün olduğunu ancak tüm obez gezegenleri değil, sadece başlangıçta eliptik yörünge izleyenleri açıkladığının altını çizdi. (Ntv)